Güncellemelerimiz

ARALIK 2017

Caller ID Entegrasyonu

Güncelleme Tanımı

İşletme telefonu ile bilgisayarınız arasında Caller ID cihazınız varsa gelen aramalarda adisyo size bir pencere çıkarıp arayan kişi için paket servis ekranını otomatik açar. Size de zahmetsizce müşterinin siparişini almak kalır.

Nasıl Yaparım?

Bu özelliği kullanabilmek için Adisyo Bulut'u bilgisayarınızda Güncellemeniz gerekiyor. Destek hattına ulaşmanız durumunda size bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ürünler Sıralama

Güncelleme Tanımı

Sipariş ekranında kategori ve ürünlerin hangi sırayla görüneceklerine artık siz karar verebilecektisiniz. En çok rağbet gören ürünlerinizi en başa alıp, sipariş hızınızı arttırın ;)

Nasıl Yaparım?

Ürün tanım ekranında her kategori başlığında "sırala" isimli link göreceksiniz. O linkte tıklayın ve açılan pencerede ürünleri sürükle bırak yöntemiyle sıralayın.

Bizimhesap Entegrasyonu

Güncelleme Tanımı

Adisyo, içerideki operasyonlarınızı kolaylaştırırken, maliyet, kar-zarar, personel maaşları gibi işlerinizi de Bizimhesap uygulamasından yönetin. Adisyo'daki kapanan her adisyon sonucunda alınan tahsilatlar Bizimhesap'ta kasaya giriş hareketi olarak görülecektir. Ayrıca Bizimhesap'ta tanımladığınız bir müşteriye Adisyo'dan açık hesap olarak borç devri yapabileceksiniz.

Nasıl Yaparım?

Hem Adisyo hem de Bizimhesap'ta hesabınız varsa, bize bilgi vermeniz yeterlidir. Sizin için entegrasyonu aktif hale getireceğiz.

EKİM 2017

Kredi Kartı İle Paket Satın Alabilme.

Güncelleme Tanımı

Artık Adisyo aboneliğinizi kredi kartınızı kullanarak, güvenli bir şekilde uzatabilirsiniz. Böylece havale ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. İyzico altyapısını kullanarak geliştirdiğimiz bu sistemde hiçbir güvenlik endişeniz olmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Yaparım?

Anasayfada iken sağ üstteki profil resminize tıklayıp "Hesabım" seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada mevcut abonelik sürenize, geçmiş ödemeleriniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ödeme yap butonuna tıklayarak ise istediğiniz paketten aboneliğinizi uzatabilirsiniz.

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Güncelleme Tanımı

Adisyo artık yemek sepeti ile tam entegre şekilde çalışıyor. Yemek sepetinden gelen paket siparişleriniz anında Adisyo ekranına düşecek. Böylelikle yemek sepeti siparişlerini ayrı bir yerden takip etmek zorunda kalmayacaksınız.

Nasıl Yaparım?

Öncelikle yemek sepeti entegrasyonunu kullanmak isteğinizi bize bildirmeniz gerekiyor. Bunun için destek@adisyo.com 'a mail atabilir, destek hattını arayabilir veya Adisyo ekranındaki Destek linkine tıklayabilirsiniz. Bu bildiride yemek sepeti sistemindeki sayfa adresinizi de iletmeniz gerekmektedir. (Örnek: https://www.yemeksepeti.com/tosttuning-maslak-istanbul ) Sonrasında biz yemek sepeti ile irtibat kurup sistemi aktif hale getirip sizleri bilgilendireceğiz.

MART 2017

Android cihazlarınızda mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.

Güncelleme Tanımı

Artık Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirebilirsiniz. Böylece tablet ve cep telefonlarınızda web tarayıcısı yerine, uygulama üzerinden garsonlarınızın sipariş girip, ödeme almalarını sağlayabilirsiniz.

Nasıl Yaparım?

Hali hazırda tüm web tarayıcıları ile uyumlu bir şekilde çalışan Adisyo'ya ait android uygulamayı isterseniz Google Play üzerinden indirerek kullanabilirsiniz. Mobil uygulama garsonlarınızın sipariş ve ödeme almalarını kolaylaştıracaktır.

ŞUBAT 2017

Paket Servis modülümüz hizmetinizde.

Güncelleme Tanımı

Adisyo ile artık paket servis siparişlerinizi daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Nasıl Yaparım?

Paket siparişleriniz için, Sipariş menüsündeki Paket Sipariş bölümünü kullanabilirsiniz. Karşınıza gelen pencereden siparişin gönderileceği telefon numarası veya ad soyad yazıldığında, eğer önceden sipariş gönderilmiş biri ise otomatik olarak bu kişiye ait bilgiler karşınıza gelir. Eğer sipariş göndereceğiniz kişi ilk defa aramışsa Kaydet ve Sipariş Gir butonu kullanılarak önce kişi sisteme kaydedilir ardından sipariş girilir. Girilen sipariş Mutfak ve Siparişler menüsü altında ayrı bir bölümde görüntülenecektir. Son olarak Kullanıcılar menüsü yardımıyla tanımlamış olduğunuz kuryelerinizin hangisinin, hangi siparişi teslim edeceğini belirleyebilirsiniz.

OCAK 2017

Perakende (Direk) Satış modülümüz hizmetinizde.

Güncelleme Tanımı

Adisyo ile artık perakende (direk) satış siparişlerinizi çok daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu modül sayesinde siparişleri masalara girme zorunluluğunuz ortadan kalkar.

Nasıl Yaparım?

Direk satış (masa açmadan) sipariş girmek için, Sipariş menüsündeki Direk Satış bölümünü kullanabilirsiniz. Direk Satış menüsünü kullanarak siparişlerinizi, masalara girmeden doğrudan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Tabldot ve self servis hizmet veren işletmelerde Direk Satış ekranı ile siparişlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

ARALIK 2016

Ürünlerinize ait stok bilgilerinizi tutabilirsiniz.

Güncelleme Tanımı

Adisyo ile artık ürünlerinizin stok bilgilerini tutabilirsiniz. Eğer stoğunuzda kalmayan bir ürün sipariş olarak girilirse Adisyo sizi uyarır, böylece ürünün stoğunun bittiğini anlarsınız.

Nasıl Yaparım?

İstediğiniz ürünlerin stok bilgisini tutabilmeniz için, Menü/Ürünler penceresinden Yeni Ürün Ekle seçeneğini kullandığınızda yukarıdaki resimde görülen Stok Takibi Yap seçeneğini aktif duruma getirmelisiniz. Daha sonra ilgili ürüne ait stok bilgilerinizi girmelisiniz. Artık ürünlerinizin stok bilgisi takip edilecektir. Ayrıca ürünlerin stok bilgilerini Raporlar menüsünde bulunan Stok Durum Raporu seçeneği ile yazıcı çıktısı alabilir, excel formatında bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.

KASIM 2016

Mutfak modülünü sıcaklar, içecekler gibi farklı kategorilere ayırabilirsiniz.

Güncelleme Tanımı

Adisyo ile tanımladığınız ürünlerinizi farklı kategorilere ayırabilirsiniz. Örneğin yiyeceklerinizi mutfak grubuna, içeceklerinizi bar grubuna dahil edebilirsiniz. Böylece mutfak kategorisinden verilen siparişlerinizi mutfaktaki ekranınızda, içecek kategorisinden verilen siparişlerinizi ise bar ekranınızdan takip edebilirsiniz.

Nasıl Yaparım?

Yukarıdaki ilk resimde görüldüğü gibi sol tarafta bulunan Ayarlar menüsü seçilir. Daha sonra karşınıza gelen pencerede Yeni Grup Ekle butonu kullanılarak mutfak grupları oluşturulur. Artık Menü/Ürünler seçeneğini kullanarak yeni bir ürün tanımladığınızda ikinci resimdeki sarı çerçeve ile belirlenmiş olan Mutfak grubu bölümünden ürününüzün ait olduğu mutfak grubunu belirleyebilirsiniz. Son olarak Mutfak menüsünü kullandığınızda karşınıza hangi gruptaki ürünlerin siparişlerini görmek istiyorsanız o grubu seçerek ilgili siparişlerinizi görebilirsiniz.

EKİM 2016

Garsonların ödeme almalarını, girilen siparişleri silmelerini engelleyebilirsiniz.

Güncelleme Tanımı

Adisyo ile artık sisteminize tanımladığınız garsonlarınızın ödeme almalarını, girilen siparişleri silmelerini engelleyebilirsiniz. Böylece garsonların sadece sipariş almalarını sağlayabilirsiniz.

Nasıl Yaparım?

Eğer sisteminizde tanımlı olan garsonların ödeme almasını istemiyorsanız veya girilen siparişleri silmelerini engellemek istiyorsanız yukarıda görülen resimdeki gibi Ayarlar menüsünde bulunan Parametreler bölümünden Garson kullanıcısı ödeme alamaz veya Garson siparişten ürün silemez seçeneğini aktif duruma getirmelisiniz. Eğer bu seçenek aktif edilmezse sisteminize tanımlı olan garsonlar ödeme alabilirler, girilen siparişleri silebilirler.

Satış Raporlarınızın, Adisyonlarınızın çıktısını alabilir, Excel formatında kayıt edebilirsiniz.

Güncelleme Tanımı

Artık sistemdeki ürün satış raporlarınızın, adisyonlarınızın ve stok bilgilerinizin çıktısını kolay bir şekilde alabilir, isterseniz bu işlerinizi excel formatında bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Nasıl Yaparım?

Yukarıda resimde görüldüğü gibi Raporlar menüsü altında bulunan Ürün Satış Raporu , Adisyonlar ve Ödemeler veya Stok Durum Raporu seçenekleri ile karşınıza gelen pencerede, resimde sarı çerçeve ile belirlenmiş kısımdaki ikonları kullanarak çalışmalarınızın çıktısını alabilir veya excel formatında bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.