Restoran Tasarımı Nasıl Olmalı?

Restoranlar günümüzde birçok müşteri tarafından tercih edilir. Bu mekanlar kaliteli menülerini modern restoran tasarımları ile sunar. Böylece keyifli ve konforlu bir yemek deneyimi sağlarlar. Restoranların en önemli noktalarından birisi menüleridir. Bu mekanlarda her ne kadar çeşitli ve albenili tasarımlar yapılsa da menüdeki yemeklerin kalitesi ve lezzeti her zaman öne çıkar. Menüdeki parçalar kadar önemli ve gerekli olan bir diğer faktör ise lokanta tasarımları konusudur. Restoranınıza uygulayacağınız kaliteli ve modern bir tasarımla müşterilerinize daha konforlu ve keyifli bir yeme deneyimi sunabilir, müşteri sayınızı belirgin bir şekilde artırabilirsiniz.

Restoran Tasarımı Neden Önemlidir?

Restoranlar insan trafiğinin yoğun olduğu alanlar arasında yer alır. Restoranlar gibi günün büyük bir bölümünde yoğun olacak mekanların ergonomik tasarımlara sahip olması önem taşır. Restoran iç tasarım sırasında müşteriye kullanışlı bir alan sunulması esas alınmalıdır. Ergonomik tasarımlar mekanın büyük ya da küçük olması fark etmeksizin çok sayıda insanı verimli bir şekilde ağırlayabilmenizi sağlar. Restoranınız büyük olsa da, ergonomik olmayan, verimsiz bir tasarım ve yerleşim kullanmanız durumunda bu büyük alandan faydalanamayacak, müşterilerinize konfor sunamayacaksınız. Bu nedenle restoranınızın menüsü kadar tasarımına, masa, sandalyelerin yerleşimine de dikkat etmeniz gerekir.

Küçük Mekanlarda Verimli Tasarımlar

Bazı restoranlar mekan olarak küçük olabilir. Fakat uygulayacağınız verimli bir restoran tasarımı ile bu küçük alanı her bir köşesine kadar kullanabilirsiniz. Böylece küçük bir alanda da çok sayıda müşterinizi belirli bir süre boyunca ağırlayabilirsiniz. Modern restoran iç tasarım yöntemleriyle mekanınızdan aldığınız verimi artırabilirsiniz. Günümüzde küçük restoranlarda yaygın olarak kullanılan araçlar yuvarlak masalardır. Yuvarlak masalar yapıları gereği standart masalardan farklı olarak, dört insandan daha fazla kişinin yemek yiyebilmesini sağlayabilir. Öte yandan kare ya da dikdörtgen masalarda köşeler tamamen ölü bölgedir ve kullanılmazlar. Yuvarlak masaların her tarafı ve her kenarı konfordan ödün vermeden kullanılabilir. Bunun gibi modern restoran tasarım kriterleri ile alanınızdan aldığınız verimi artırabilirsiniz.

Restoranlarda Modern Yerleşimler

Restoran tasarımları yapılırken masa ve sandalye yerleşimlerine önem verilmelidir. Bu hususlar müşterinin keyifli bir alanda yemek yiyebilmesi için önem taşır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da servis alanlarıdır. Servis alanları müşterinin istemiş olduğu yemeğin hazırlanıp masalara götürüldüğü alandır. Restoran tasarımı yaparken servis bölümlerini dikkatle tasarlamalısınız. Ergonomik bir servis bölümü, aldığınız siparişleri daha hızlı bir şekilde hazırlayabilmenizi sağlar. Aynı zamanda servis bölümünün her bir noktasını değerlendirmelisiniz. Servis bölümünde kullanacağınız modern bir restoran tasarımı ile depolama alanlarını araçlarla artırabilir, bu sayede alandan tasarruf edebilirsiniz.

Restoranlarda Bir Arada Farklı Tasarımlar

Restoranlar kimi zaman tek tip tasarım yerine aynı anda aynı mekanda iki farklı tasarım uygulamak isteyebilir. Günümüzün restoranlarının büyük bir bölümünde hem standart restoran elementleri hem de bar elementleri bir arada yer alır. Restoranınızın bir bölümünü bar şeklinde yaparak daha albenili bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bar bölümü oluşturmadan önce bar masası ve sandalyesi gibi araçların yerleşiminde dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda restorana giren müşterinin her iki alana da kolay bir şekilde ulaşabileceği bir dizayn oluşturmalısınız.

Restoranınızda uygulayacağınız farklı örnekler için başka tasarımlara bakabilirsiniz. Mekanınızın bir bölümünü farklı, bir diğer bölümünü farklı tasarlayarak modern ve albenili bir görünüm elde edebilirsiniz. Ergonomik restoran tasarımları sayesinde müşteri sayınızı belirgin bir şekilde arttırılabilir, restoranınızı büyütmeden de daha fazla müşteri ağırlayabilirsiniz. Bu konuda kullanacağınız yuvarlak masa ve ergonomik sandalyelerle verimli bir yemek deneyimi sunabilirsiniz. Uygun restoran tasarımını tamamladığınızda düşük maliyetli, bulut tabanlı bir pos sistemine ihtiyaç duyarsanız Adisyo’nun sunduğu imkanlardan kolayca faydalanabilirsiniz.

Paylaş:

İlgili Yazılar

Yeni nesil POS yazılımı

Önce deneyin, sonra kullandığınız kadar ödeyin.