WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Bu Filmlerin Başrolünde “Yemek” Var!

Bu Filmlerin Başrolünde “Yemek” Var!

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Şeflerin Savaşı (Comme un Chef), Tost (Toast), İyi Bir Yıl (A Good Year), Julie & Julia, Garson Kız (Waitress) ve niceleri… İşte bir kez daha izlemeye doyamayacağınız yemek temalı filmler Eminiz ki bu listede, sizin de çok sevdiğiniz ve bir kez daha izlemekten bıkmayacağınız filmler var! Eğer hayatın koşuşturmacası içinde “kaçırdıklarınız” var ise bu listeye mutlaka göz gezdirin. Yemek ve içki temalı 10 unutulmaz film, bu yazıda!

Çikolata (Chocolat)

Tutucu bir Fransız kasabasına taşınan genç bir kadın ve güzel kızı… Üstelik bir de çikolata dükkanı açtılar mı, kasabalılar ikiye bölünür! Hiçbir zaman eskimeyecek, çikolata meraklılarının gönlünü fethetmiş bir film. Joanne Harris’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, 2000 yılı İngiliz/ Amerikan ortak yapımı yapımı filmin yönetmeni, Lasse Hallström. Oyuncular; Johnny Depp, Juliette Binoche, Judi Dench, Alfred Molina.

Aşçı Fare (Ratatouille)

Ratatouille (Ratatuy), Pixar tarafımdan yapılan ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan, 2007 yılı, bilgisayar animasyon filmi. Yönetmen Brad Bird’in 2005'te Jan Pinkava’den aldığı Ratatouille filmi, Pixar’ın sekizinci filmi. Konusuna gelince… Obur fare Remy’nin en büyük hayali yemek yapmaktır. Bu hayalini gerçeğe dönüştürmenin yolunun Paris’ten geçtiğini düşünen Remy, kendisini şehrin en iyi restoranında bulur. Şansı yaver gider ve restoranın temizlik görevlisi ile tanışır, anlaşır! Bundan sonra yapması gereken tek şey bir farenin yemek yapamaz algısını yerle bir etmek olacaktır.

Şeflerin Savaşı (Comme un Chef)

Jacky Bonnot, aşçılık mesleğinde istediği düzeye bir türlü gelememiştir. Sevgilisi Beatrice ile bebek beklemekte ve güzel bir hayat kurma telaşındadır. Hatta geçim sıkıntısı nedeniyle boyacılık yapmayı bile düşünmektedir. Alexander Lagarde adlı usta şef ise mesleğinde zirvede olmasına rağmen, patronuyla problemler yaşamaktadır. Tesadüfen bir araya gelmiş olsalar bile, bu iki aşçının birbirlerinden öğrenecekleri çok şey vardır. Yönetmen, Daniel Cohen. Oyuncular; Michaël Youn, Jean Reno, Raphaëlle Agogué.

Şef (Chef)

Aşçı başı Carl Casper, mesleğinde çok başarılıdır ama çalıştığı restoranın menüsüne bağımlı kaldıkça yaratıcılığı ve dolayısıyla da yaptığı yemeklerin lezzeti düşüşe geçmiştir. Ünlü bir gurmenin yemekleri ile ilgili yazdığı olumsuz eleştiriler de onun için bardağı taşıran son damla olur. Yönetmen, Jon Favreau. Oyuncular; Jon Favreau, John Leguizamo, Sofia Vergara.

Julie & Julia

Julia Child, 50’li ve 60’lı yıllarda Fransa’da yemek yapmanın ustalıklarını öğrenen, kendini Amerikalılara Fransız mutfağını öğretmeye adayan bir şef, yemek kitabı yazarı ve bir televizyon yıldızıdır. Julie Powell ise 2000’li yıllarda New York’ta belli bir gün sayısında belirli yemekleri pişirmeye ve bu yemek tariflerini blogunda yazmaya çalışan bir blogger… Bu iki insanın gerçek hayat hikayelerinin, birbirine paralel bir şekilde anlatıldığı bir yapım. 2009 yapımı filmin yönetmeni, Nora Ephron. Dev bir oyuncu kadrosu var: Meryl Streep (Julia Child), Amy Adams (Julie Powell), Stanley Tucci (Paul Child), Chris Messina (Eric Powell), Linda Emond (Simone Beck).

Tost (Toast)

Annenin ölümünün ardından eve gelen yeni hizmetçi, çok iyi yemek yapmaktadır. Filmin ana karakteri de daha önceleri duyduğu bir deyimden esinlenerek, babasının sevgisini kazanmak amacıyla yemek yapmayı öğrenmeye karar verir. 2010 İngiliz yapımı filmin yönetmeni, S.J. Clarkson. Oyuncular; Freddie Highmore, Nigel Slater, Helena Bonham Carter, Oscar Kennedy.

Aşk Tarifi (No Reservations)

Kate çok iyi bir aşçıbaşıdır. Mükemmeliyetçi ve disiplinlidir. Yaşamı, hayatına giren iki kişi yüzünden değişecektir. Yeğeni Zoe ve aşık olduğu adam, Nick… 2007 ABD yapımı filmin yönetmeni, Scott Hicks. Oyuncular; Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart, Abigail Breslin, Patricia Clarkson.

Garson Kız (Waitress)

Kocası olan Sisto’nun baskılarından sıkılan Jenna’nın hayali, garsonluk yaparak para biriktirmek ve kocasını terkedecebilecek gücü elde edebilmektedir. Jenna, çok lezzetli kek ve pastalar yapmaktadır. Yaşadığı güçlüklerle kendini mutfağa attığı zaman baş edebilmektedir ama hamile kalır ve hayatı değişir. 2007 ABD yapımı filmin yönetmeni, Adrienne Shelly. Oyuncular; Adrienne Shelly, Keri Russell, Nathan Fillion, Jeremy Sisto, Andy Griffith.

Aşka Ruhunu Kat (Soul Kitchen)

Zinos, restoranında çok özensiz ve ucuz yemekler yaptığı için para kazanamamaktadır. Bu arada sevgilisiyle de arası açılmıştır. Bir gün, star bir aşçıyı işe alır ve yeni müşteriler gelmeye başlar. Aşka Ruhunu Kat ya da özgün adıyla Soul Kitchen, Fatih Akın’ın yönettiği, 2009 yapımı bir film. Oyuncular; Moritz Bleibtreu, Adam Bousdoukos, Birol Ünel, Pheline Roggan.

Big Night

İnatçı bir aşçı: Primo… Kardeşi Secondo da üçkağıtçılıkla meşgul bir adam! Abi Primo memleketine dönmek için yanıp tutuşan, Seconda ise Amerikan kültürünü iyice benimsemiş ve Amerikan rüyasını gerçekleştirmek isteyen saf bir İtalyan. İşlerini batırma noktasına gelen iki kardeşin hikayesi. 1996 yılında gösterime giren filmin yönetmenleri, Stanley Tucci ve Campbell Scott. Oyuncular; Stanley Tucci, Tony Shalhoub, Campbell Scott, Isabella Rossellini.

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo