WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Cafe, Restoran, Lokanta Açmak için Gerekli Belgeler

Cafe, Restoran, Lokanta Açmak için Gerekli Belgeler
İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister. Tabi, bu işi yapabilmek için bazı belgelere sahip olmak gereklidir. İşletmenizi açmak için izin ve lisanslar gibi birçok resmi belgeye ihtiyacınız olabilir. Bu belgeleri almak için de belirli bir süreç ve prosedürü takip etmelisiniz. Bu yazıda, cafe, lokanta veya restoran açmak isteyenler için gerekli olan tüm belgeleri ve süreçleri detaylı bir şekilde ele alacağız. Böylece işletmenizi açmak için gerekli olan tüm belgeleri öğrenerek, işinize hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Cafe, Restoran, Lokanta Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Cafe, restoran ve lokanta açmak için gerekli belgeler vergi dairelerine, bulunduğunuz belediyenin Ruhsat ve Denetim Müdürlüklerine, Ticaret Odasına ve Esnaf ve Sanatkarlar Odasına verilmelidir. Bu belgeler açılacak olan mekanın türüne bağlı olarak değişmektedir. Örneğin restaurantlar geleneksel ve özellikli olarak iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilere bağlı olarak yerine getirilecek kriterler ve restoran açmak için gerekli belgeler de farklılık göstermektedir. Bu değişiklikler fiziksel kriterlerle beraber çalıştırılacak personelin yetkinliklerini de kapsamaktadır. Fakat genel olarak bir mekan açmak için gerekli olan belgeler birbirine benzemektedir.

Vergi Dairesine Verilecek Belgeler Lokanta Açmak İçin Gerekli Belgeler

Vergi dairesi tarafından değerlendirilerek size açacağınız mekana ait vergi levhası verilmelidir. Bu prosedür cafe ve restoran için de geçerlidir. İşletme açmak için gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Notere onaylatmış olduğunuz imza sirküleri
 • Nüfus cüzdanınızın onaylı sureti
 • İkametgah belgesi
 • Mekanın tapusu ya da kira sözleşmesi

Belediyeye Verilecek Belgeler

 • Taşınmazınıza ait tapu ya da kira sözleşmesi
 • Aslı gibidir onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza sirkülerinin fotokopisi
 • Vergi levhanızın fotokopisi
 • Mekanın imar durumuna ait belge
 • Yanınızda çalışacak olanların portör muayene belgeleri
 • Restaurant, kafe ya da lokantanızın bağlı olduğu esnaf odasına kayıt belgesi
 • Ustalık belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu ve yangın söndürme tüpü dolum belgesi
 • Çöp konteyneri için talep dilekçesi
 • işletmenin faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Adli sicil kaydı
 • Hijyen belgesi

Ticaret Odasına Verilecek Belgeler

Ticaret odasına verilecek belgeleri işletmeniz açtıktan sonra tamamlayabilirsiniz. İşletmeniz açıldıktıktan sonra 15 gün içerisinde açılış yaptığınızı Ticaret Odasına bildirmeniz gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeler ise şöyledir:
 • Açmış olduğunuz mekanın tapusu ya da kira sözleşmesi
 • İşletmenize ait ticari defterlerin noter onaylı fotokopisi
 • İki adet imza beyannamesi
 • Nüfus cüzdanınızın örneği
 • İkametgah belgeniz
Ticaret Odası'nda bu evraklarla beraber size verilen taahhütname ve matbu dilekçeyi doldurmanız gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına Verilecek Belgeler

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına verilecek belgeler yerine getireceğiniz prosedürler arasında en son olanıdır. Buraya teslim edilecek belgeler ise şunlardır:
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • Vergi levhanızın fotokopisi
 • İkametgah belgeniz
 • İşletmenize ait olan araçların ruhsat fotokopileri
 • Ustalık belgesi
 • Ticaret sicildeki ilan için yapmış olduğunuz ödemelere ait dekontlar Bu evrakların yanında işletmenin sahibi SGK’lı ya da emekli değilse Bağ Kur’a başvuru yapmalıdır.

Cafe Ruhsatı Kaç Günde Çıkar?

Cafe ruhsatı alım süreci gerekli tüm belgelerin hazırlanması ve başvuru yapılacak kurumlar dikkate alındığında ortalama olarak 4 ila 6 iş günü sürmektedir. Vergi levhanızı belediyeden aldıktan sonra işyeri açma ve çalışma ruhsatınızı almak için birkaç gün yeterlidir.

Herkes Cafe Açabilir mi?

Cafe açmak için gerekli belgeleri eksiksiz tamamlayan, yeterli sermaye ve bir mekana sahip olan herkes cafe açabilir. Öncelikle yeterli sermaye ve mekana sahip olmanız önemlidir. Bununla birlikte bir işletme açabilmeniz için belirlenen şartları yerine getirmeniz ve ardından gerekli yerlere başvurarak cafe açmak için istenen belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

Kafe Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekir Mi?

Kafe açmak için ustalık belgesi almanız gerekmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına yapılacak kayıt işlemi için kafe sahibinin ustalık belgesine bakılmaktadır. Ustalık belgeniz var ise odaya kaydınız yapılabilir. Ustalık belgesi alabilmek için ise mesleki eğitim merkezlerinin açtığı kurslara başvurmanız ve yapılacak olan sınavı geçmeniz gerekir.

Cafe Açma Maliyeti Ne Kadar?

Cafe açma maliyeti birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir.. Maliyeti belirleyen ana faktörler; iç ve dış mimari, dekorasyon, mutfak aletleri ve malzemeler, personel giderleri ve işletme giderleridir. Cafe açma maliyeti açılacak mekanın konsepti, konumu ve hizmet tipi göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır. Örneğin, nostaljik bir cafe açmak istiyorsanız kullanacağınız her malzeme bu amaca yönelik olmalıdır. Bu noktada dekorasyon için harcayacağın miktar artış gösterecektir. Maliyetleri iyi hesaplayıp ilerlerseniz cafe açmak için istenen belgeler gibi prosedürleri hızlıca halledilebilir ve hayalinizdeki mekana kavuşmuş olursunuz. İşletmenizi açtıktan sonra en iyi cafe restoran programı Adisyo sizin için harika bir çözüm olabilir. Üstelik eğitim veya kurulum gerektirmeden hızlıca kullanıma başlayabilirsiniz. Adisyo ile kurulum bedeli ödemeden, bakım maliyeti olmadan işletmenizi herhangi bir cihaz üzerinden yönetmeye başlayabilirsiniz. Adisyo'ya üye olun ve işletmenizin potansiyelini keşfedin!

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo