WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Cafe Restoran Tasarımları Nasıl Olmalı? Konsept, Nostalji Cafe Tasarım İpuçlarıp

Cafe Restoran Tasarımları Nasıl Olmalı? Konsept, Nostalji Cafe Tasarım İpuçlarıp
Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar. Bu deneyimin bir parçası olarak, cafe restoran tasarımları da oldukça önemlidir. Tasarım, müşterilerin rahat ve davetkar bir ortamda yemek yemelerine yardımcı olur ve cafe restoranların marka imajını etkiler. Bu blog yazısında, cafe ve restoranlar için konsept ve tasarım ipuçlarını paylaşacağız. Konsept tasarımı, restoranınızın ambiyansını, menüsünü ve dekorasyonunu kapsayan bir tasarım anlayışıdır. Öte yandan nostaljik tasarımlar, müşterilerin geçmişe dönüp hoş anılarını canlandırabilecekleri keyifli bir ortam sunar.

Cafe, Restoran Tasarımları Nasıl Olmalı?

Cafe veya restoran tasarımları söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey vardır. Genel stil ve konseptten renk şemalarına ve mobilya tasarımına kadar tüm bu unsurları, müşterileri içeri çekecek davetkar bir atmosfer yaratmak için dikkatle değerlendirilmeniz gerekir. İster cafe tasarımı, ister restaurant tasarımı olsun, en önemli konu başlığı konsepttir. Cafe veya restoranınızın ne tür bir temayı yansıtmasını istediğinize karar vermeniz önemlidir. Çünkü bu karar, diğer tüm tasarım kararlarınızı etkileyecektir. Örneğin, sıcak ve rahat bir atmosfer istiyorsanız, rustik vurgulara sahip kır tarzı dekoru tercih edebilirsiniz; müşterilerinizi daha modern bir işletme ile karşılamak istiyorsanız, şık çizgiler ve minimalist dekor daha uygun olabilir.

Cafe Dekorasyonları Nasıl Olmalı?

Cafe dekorasyonu, sadece müşterilerinize keyifli bir atmosfer sunmakla kalmaz, aynı zamanda markanızın kimliğini yansıtmak, işletmenizi rakiplerinizden ayırmak ve müşterilerinizin tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için de çok önemlidir. İster açık hava cafe tasarımı oluşturun, ister mevcut alanınızı modernize edin veya nostaljiyi yeniden yaratmak istiyor olun, müşterilerin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamak için dekorunuzu geliştirmenin birçok yolu vardır. Cafe tasarımları için neler yapılabilir? sorunuza cevap verecek bazı tavsiyeler şunlardır:
 • Dış mekan cafe tasarımları söz konusu olduğunda bitkiler ve çiçeklerden oluşan açık hava oturma alanları eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Ahşap, taş ve hatta geri dönüştürülmüş malzemeler gibi doğal unsurları kullanarak, cafenize müşterilerinizin dikkatini çeken otantik bir his verebilirsiniz.
 • Bir açık alan kurarken, aydınlatma armatürlerinin, şemsiyelerin ve diğer mobilya parçalarının genel tasarıma nasıl dahil edilebileceğini tasarlayabilirsiniz.
 • Cafe tasarımlarına daha modern bir bakış için, insanları içeri çekmeye yardımcı olacak şık çizgiler, parlak renkler ve geometrik şekiller kullanabilirsiniz.
 • Daha fazla çekicilik için cesur desenlere veya canlı renklere sahip banklar veya sandalyeler gibi öğeler de seçebilirsiniz.
 • Modern bir cafe atmosferi yaratırken duvarları sade tutup ve bunun yerine soyut resimler veya minimalist fotoğraflar içeren sanat eserleri ekleyebilirsiniz.
 • Klasik sembolleri, örneğin retro tarzı tabelaları veya içerideki vintage masaları dekorunuza dahil ederek bazı nostaljik anıları geri getirebilirsiniz.
 • Cafe dekorasyonu, müşterilerinizi memnun etmek ve sık sık tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için önemlidir.

Cafelerde Hangi Renkler Kullanılmalı?

Bir cafe tasarlarken, renk seçimi dikkate almanız gereken önemli bir faktördür. Renkler insanlarda farklı duygular uyandırır ve sakinleştirici bir atmosfer sağlayabilir ya da dikkat çekecek kadar canlı olabilir. Cafe tasarımınız için doğru renkleri seçmek, ister parlak ve davetkar, ister yatıştırıcı ve rahat olsun, istenen atmosferi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, müşterilerinizin kendilerini enerjik hissetmelerini istiyorsanız, sarı ve turuncu gibi renkleri tercih edin. Bu renkler sıcaklık ve mutlulukla ilişkilendirilir. Bu nedenle müşterilerinizi iyi bir ruh haline sokacaklarından emin olabilirsiniz. Daha huzurlu bir ortam için mavi ve yeşilin tonlarını deneyin. Bu renklerin stres seviyelerini azalttığı bilinmektedir. Potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için ise kırmızı ve mor gibi daha cesur renkler kullanabilirsiniz. Cafe tasarımlarınızda hangi renklerin kullanılması gerektiğine karar verirken, cafenizin nasıl bir havaya sahip olmasını istediğinizi düşünün. Nihayetinde temel hedefiniz, müşterilerinizi rahat ettirirken aynı zamanda benzersiz bir deneyim sunacak renkleri seçmek olmalıdır.

Konsept Cafe Tasarımları

Cafe tasarımları söz konusu olduğunda, konsept cafeler en popüler ve şık seçeneklerden biridir. Konsept cafe tasarımları yalnızca benzersiz bir atmosfer sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinize gerçekten özel olan sürükleyici bir deneyim sunar. Müşteriler, tasarımın arkasındaki fikri kolayca tanıyabilir ve bu da onları belirli bir cafeye daha fazla çeker.

Konsept Cafe Ne Demek?

Konsept cafe benzersiz yiyecek ve içecekler sunan, temalı bir restoran veya bar şeklinde oluşturulmuş tasarım stiline sahip cafedir.. Örneğin, bir sanatçının hayatı veya edebiyat referansları temalı bir konsept cafe, müşterilere başka hiçbir yerde bulamayacakları deneyimler yaşatabilir. Konsept cafe tasarımlarının ardındaki fikir, müşterilerinizin cafeye gelip birkaç saatliğine başka bir dünyaya girmiş gibi hissetmeleridir. Atmosfer davetkâr ve rahat olmalı, aynı zamanda yeni bir şeyler sunmalıdır. Cafe sahipleri, cafelerinin temasına uygun bir hava yaratmak için ahşap, metal ve taş gibi malzemeler kullanarak niş bir ortam yaratabilirler. Ellerindeki konuyu daha da vurgulamak için sanat eserleri ekleyebilir veya duvarlara alıntılar asabilirler. Konsept cafe tasarımlarında dikkat etmeniz gereken konuların başında marka imajınızı, hedef kitlenizi ve menünüzü yansıtan bir tasarım anlayışı gelmektedir. İşte konsept cafe tasarımları konusunda bazı ipuçları:
 • Minimalist tasarım anlayışı ile müşterilerin sade ve rahat bir ortamda yemek yemelerine olanak tanıyabilirsiniz.
 • Fabrika veya atölye gibi endüstriyel mekanların dekorasyon unsurlarını kullanarak bir tasarım oluşturabilirsiniz.
 • Cafe ve restoranlarda ahşap kirişler, açık renkli duvarlar ve rustik aydınlatmalar kullanılarak rustik bir tasarım yapabilirsiniz.
 • Minimalist bir stil, temiz çizgiler ve sade dekorasyon ile modern tasarıma sahip bir mekan dizayn edebilirsiniz.
 • Doğal malzemeler, ahşap mobilyalar ve yeşil bitkiler ile mekanınıza doğal bir tasarım havası verebilirsiniz.
 • İsterseniz tüm bu tasarım örneklerini cafenizin yapısı, hedef kitleniz ve menünüze göre farklı kombinasyonlarla da kullanabilirsiniz. Önemli olan müşterilerinize sıcak ve rahat bir ortam sunarak, yemek yemeyi keyifli bir deneyime dönüştürmektir.

Nostalji Cafe Tasarımları

Nostalji cafe tasarımları, eski anıları geri getirmek ve geçmişteki duyguları yeniden canlandırmak için harika bir yoldur. Bir cafe tasarlarken, ziyaretçilerinizin keyif alabileceği ve geçmişi anımsayabileceği bir atmosfer yarattığınızı unutmamanız önemlidir. Bir nostalji cafe tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken birkaç unsur vardır. Bunlar;
 • Nostaljik cafe tasarımında ahşap zemin, eski tip mobilya ve eski tip posterlerin kullanıldığı vintage tarzı benimseyebilirsiniz.
 • Nostaljik bir atmosfer oluşturmak için sanat temalı bir cafe tasarlayabilirsiniz.
 • Pastel renkler, neon ışıklar ve retro mobilyalara kullanabilirsiniz.
 • Renkli yastıklar, el yapımı duvar dekorasyonları ve eski kitapları kullanarak mekanınıza bohem bir hava katabilirsiniz.
 • Mekanınıza nostaljik bir hava veren pastel tonlar ve toprak renklerlerle cafenizi boyayabilirsiniz.
Menünüzde cafenizin tasarımına uygun olarak özel tostlar, eski tarz kurabiyeler gibi klasik yiyecekler sunabilir ve retro yiyecekler ile menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Bu tasarım örnekleri sizin için bir fikir oluşturabilir. Bununla beraber cafenizi kendi vizyonunuza uygun şekilde tasarlamak için farklı stilleri de birleştirebilirsiniz. Stilinizi yansıtan restoran ya da cafe tasarımını tamamladığınızda düşük maliyetli, bulut tabanlı bir pos sistemine ihtiyaç duyarsanız Adisyo’nun size özel sunduğu imkanlardan kolayca faydalanabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo