WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi

Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi
Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur. Pek çok sosa ilham vermesi ve yapılış biçimi, malzemeleri nedeniyle sosların başlangıç noktası olarak kabul edilir. Başarılı ve lezzetli bir demi glace sosu hazırlamak için ipuçlarını keşfetmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Demi Glace Sos Nedir?

Demi glace sos, Fransız mutfağında önemli bir yere sahip olan, yoğun ve lezzetli bir sostur. Özellikle kırmızı et yemeklerinin yanında servis edilir ve bu tür yemeklere zenginlik ve derinlik katar. Demi Glace, başta temel İspanyol sosu olmak üzere bir dizi mutfak bileşeninin uyumlu birleşimiyle hazırlanır. Sosun özgün dokusu ve tat profili sayesinde, demi glace pek çok farklı tarifte kullanılabilir ve daha karmaşık sosların temeli olarak da işlev görebilir.

Demi Glace Sos Tarifi - Demi Glace Sos Nasıl Yapılır?

Çok eskiden uzun pişirme süreleri dünyanın en normal teknikleri olarak biliniyordu. Tam da bu sıralarda ortaya çıkan demi glace sos tarifi de hala aynı şekilde yapılır. Çünkü lezzeti bu uzun süren pişirme tekniğinden gelir. Peki demi glace sos nasıl yapılır? Demi-glace aslında yoğunlaştırılmış kemik suyudur. Bu nedenle yapımında kullanılan ana malzeme dana kemiğidir. Dana kemiğine isteğe göre çeşitli sebzeler, domates püresi, biraz taze baharat ve su eklenir. Asıl önemli olan nokta ise tabii ki pişme süresidir. Demi glace sosun, bazı oluşana kadar 8 saat pişmelidir. Yaklaşık olarak 4 saat sonra ideal kıvama gelir, ancak asıl lezzeti sekiz saat sonra elde edersiniz. Sos, daha sonra gerçek kahverengi ve kıvamlı yapısına ulaşana kadar bazı eklemelerle tekrar pişmelidir. Bu aşamada ise roux ile bağlanmalıdır. En önemlisi ise sosun yağdan arındırılması ve bir süre daha pişirilmesidir. Kulağa oldukça zahmetli gelebilir, ancak demi glace her gün yapılan bir sos değildir. Saklama koşulları sayesinde uzun süre taze bir şekilde muhafaza edilebilir. Hazırladığınız demi-glace, dondurucuda -24 °C’de en az 5 ay iyi durumda kalır. Bu nedenle bu sosu küçük porsiyonlarda, kapalı bir kapta veya torbada saklamak en iyisidir. Örneğin, kekler için hazırlanan küçük bölmeli silikon kapları kullanabilirsiniz. Bu şekilde, ustaca soslar yapmak için her zaman küçük bir miktar demi glace sosa sahip olabilirsiniz.

Demi Glace Sos İçin Gerekli Olan İspanyol (Espanyol) Sos

İspanyol (Espanyol) sosu demi-glace sosunun ana bileşenlerinden biri olduğu için demi-glace sosu hazırlamadan önce bu sosu hazırlamanız gerekmektedir. Temel soslardan biri olarak bilinen İspanyol sosu kırmızı et yemeklerinde kullanılır. Bu sos hazırlandıktan sonra demi glace sosun içerisinde kullanılabilir.

Malzemeler

İspanyol sos için gereken malzemeler şunlardır:
  • Tereyağı
  • Un
  • Et suyu ya da tavuk suyu
  • Karabiber
  • Tuz
Baharatları ve diğer lezzetlendiricileri ise kişisel tercihinize göre ekleyerek sosun lezzetini artırabilirsiniz.

Hazırlanışı

İspanyol sosu hazırlamak için öncelikle tereyağı bir sos tenceresinde eritilir ve unu eklenir. Tereyağı ve unu karıştırılarak yaklaşık 5 dakika boyunca kavrulur. Daha sonra, yavaşça soğumuş et suyu ya da tavuk suyu eklenir ve hızlı bir şekilde karıştırılır. Karışım kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 45-60 dakika boyunca pişirilir; bu süre zarfında sosu ara sıra karıştırmak gerekir. Baharatlar (karabiber ve tuz gibi) eklenerek sos lezzetlendirilir. İsteğe bağlı olarak daha yoğun veya daha ince bir sos elde etmek için pişirme süresini

Demi Glace Sos Hazırlamanın Püf Noktaları

Demi glace sosu hazırlamak için öncelikle kaliteli et suyu ya da tavuk suyu kullanmanız önemlidir, çünkü bu işin en önemli püf noktasıdır. Aynı zamanda diğer malzemelerin de kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. İspanyol sosun hazırlanması sırasında un ve tereyağını doğru oranda karıştırarak iyi bir koyulaştırıcı elde ederken, pişirme sürecinde düşük ısıda ve sürekli karıştırarak sosun topaklanmamasına özen göstermelisiniz. Sosun pişirilme işlemi sona erdikten sonra ise, daha pürüzsüz ve homojen bir yapı elde etmek için sosu süzmek önem taşır. Bu aşamadan sonra şeri şarabını ekleyerek sosun aromasını ve lezzetini artırabilirsiniz. Son olarak, demi glace sosunu bir süre soğumaya bırakarak kıvamının daha iyi oturmasına ve lezzetlerin birbirine karışmasına izin vermek, başarılı bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Tüm bu adımları takip ederek, demi glace sosunuzu mükemmelleştirebilirsiniz.

Demi Glace Sos Nerelerde Satılır? Fiyatı Nedir?

Demi Glace sosu hazırlamak istemiyorsanız süpermarketlerden ve online alışveriş sitelerinden hazır olarak alabilirsiniz. Sosun fiyatları gramajına göre değişmekle birlikte 60 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Demi Glace Sos Hangi Yemeklerde ve Nasıl Kullanılır?

Farklı birçok teknik ve değişen malzemelerle de yapılabilen demi-glace sos tekniği ne olursa olsun son derece lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir üründür. Bu nedenle dünya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de de pek çok restoranın menüsünde bu sosu rahatlıkla görebilirsiniz. Demi glace sauce çok zengin, koyu bir sos olduğundan kırmızı şarap eklendiğinde size kırmızı etlerle kullanabileceğiniz enfes bir kırmızı şarap sosu verir. Mantar eklediğinizde ise oldukça lezzetli bir mantar sosu elde etmenize yardımcı olur. Bununla birlikte bir miktar demi-glace, hemen her türlü güveç veya çorbayı lezzetlendirmek için mükemmeldir. Tat ve kıvam gibi nitelikleri nedeniyle, raguya eklenen birkaç kaşık demi glace, domatesli ve kıymalı özel sosunuzun kıvamını artırır. Siz de tariflerinizde farklı lezzetler keşfetmeyi ve konuklarınızı şaşırtmayı seviyorsanız demi glace sosun lezzet artırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte restoranınızı ön plana çıkarmak ve lezzetli yemeklerle birlikte konuklarınızı mükemmel bir şekilde karşılamak isterseniz Adisyo ile hemen tanışabilir, size sunulan avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo