WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

2022 ve Sonrası İçin Yeme-İçme Sektörü Trendleri

2022 ve Sonrası İçin Yeme-İçme Sektörü Trendleri
Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor. Yeme-İçme sektörünün trendlerinde de COVID-19’un etkisi büyük. Peki “2022 ve sonrası için Yeme-İçme sektörü trendleri” neler? Uluslararası alanda pazar araştırmaları konusunda uzmanlaşmış “Kadence International” araştırma şirketinin “2022 ve sonrası için Yeme- İçme Sektörü Trendleri” raporu, önümüzdeki dönemde çok konuşulacak trendleri ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre dünya genelinde dört trend ön plana çıkacak:

BİTKİSEL BAZLI GIDALAR

Hayvansal kaynakların sınırlandırıldığı veya tüketilmediği bir beslenme planı yani bitkisel bazlı beslenme, son yıllarda yükselişte. Öyle görünüyor ki 2022 ve sonrası için “bitki bazlı gıdalar”ı daha sık duyacağız. Örneğin, küresel anlamda bitki bazlı et pazarının 2030 yılına kadar 85 milyar dolar değerinde olacağı söyleniyor. Pandemi sürecinin et ve süt ikame ürünlerinin büyümesini hızlandırdığı, özellikle ABD’de geçen yıl bitki bazlı et satışlarının olağanüstü düzeyde arttığı gözlemleniyor (Salgında; et paketleme tesislerinin kapatılması, fiyat artışı, et kıtlığı gibi birçok etkenin de bu sürece katkıda bulunduğu sıralanıyor). Gerçek et gibi tadı olan et ikameleri üreten “bitki bazlı et endüstrisi”nin daha çok büyüyeceği öngörülüyor. Ayrıca atıştırmalıklar, soslar, peynirler, ezmeler ve kremalar gibi bitki bazlı gıdaların da önümüzdeki yıl içinde iki ila üç kat büyüyeceğine de tanıklık edeceğiz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Fonksiyonel gıdalar; temel beslenmenin ötesinde vücut için yararlı, belirli hastalıkların önlenmesinde ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılmasında rol oynayan gıdalar olarak tanımlanmakta. Fonksiyonel gıda pazarı da büyümeye devam eden pazarlardan biri. COVID-19 salgınından bu yana fonksiyonel gıdalara talebin arttığı bir gerçek. Virüsün zayıf bağışıklık sistemine sahip kişileri daha çok etkilemesi, savunmasız hale getirmesi, hatta ölümcül sonuçlara neden olması sağlıklı gıdaların yükselişini de hızlandırdı. Mide ve bağırsak sağlığı için önerilen kefir, ev yapımı yoğurt, kombucha çayı, lahana turşusu gibi gıdalar; pek çok kişinin beslenme rutininde yerini aldı, almaya da devam edecek. Faydalı mikrobiyota içeren probiyotik gıdalar dışında zerdeçal, bal, yeşil çay, balık yağı, zencefil de artık hayatımızda. Pandemi nedeniyle daha sağlıklı bir beslenme düzeni tercih ediyoruz ki bağışıklık sistemini güçlendiren içeriklere sahip ürünlerin yer aldığı pazarın bu yıl sonuna kadar 117 milyon dolara çıkması bekleniyor. Yerel ürünler, organik yiyecekler ve sağlıklı beslenmeye yatırım yapacak işletmelerin müdavimlerini artıracağına kesin gözüyle bakılıyor. Mevcut işletmelerin menülerini bu yönde düzenlemesi de artı puan.

EV YEMEKLERİ DEĞİL EV LEZZETLERİ

Araştırmalara göre kriz dönemlerinde bizi daha mutlu eden, güzel günleri hatırlatan yiyeceklere yöneliyoruz. Restoranların pandemi sürecinde bir süre kapalı kalması; evde yemek yeme alışkanlıklarını canlandırdı. Çocukluğumuzdan aşina olduğumuz kokular, lezzetler, sağlıklı atıştırmalıklar anılarımızdan çıkıp geldi evlerimize… Aynı masanın etrafında toplanıp yenen nefis ev yemekleri, belki de hiç olmadığı kadar değerli! Paket servis hizmeti de patladı; dolayısıyla yemek yapmaya vakti olmayanların istediği saatte, ısıda, hatta servis şekliyle kapısına geldi tüm siparişler. Full menü gönderen işletmelerden malzemeleri tam oranında gönderip pişirmeyi size bırakan uygulamalara, “ev yemekleri” artık daha geniş tabirle “ev lezzetleri”ne evrildi. Yani “evde restoran deneyimi”nin daha da büyüyeceği, 2022 ve sonrasının trendlerinden. Sıcak ya da soğuk yemeklerin kilo ile satın alınabileceği yemek marketleri de göreceğiz. Yani şimdilik süpermarketlerin içinde yer alan, yiyeceğiniz malzemeyi seçip hazırlatabileceğiniz alanlardan sadece bu işe odaklanan yemek marketler… Avrupa’dan Asya’ya birçok ülkede açılması planlanıyor. Bu arada yemek yapmayı kolaylaştıran ev aletlerinin satışının patladığını da ekleyelim. Bir küçük kaşık yağla yapılan patates kızartması, tavuk yemekleri ya da buharda sebze hazırlayan küçük ev aletlerinin pazarı şaha kalktı.

ŞEFFAFLIK, GÜVENLİK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

2020 Innova Tüketici Anketi’ne göre küresel beş tüketiciden üçü, gıdalarının nereden geldiği ve nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Gıdanın organik veya katkısız olması konusunda şeffaflık şart. Bu nedenle şirketlerin, gıdayı sürdürülebilir ve insancıl bir şekilde ürettiklerini tüketicilere göstermeleri gerekiyor. Öyle görünüyor ki “temiz etiket” kavramını daha sık duyacağız. Şeffaflığı artırmak için radyo frekansı kimliği de dahil olmak üzere yeni teknolojik gelişmelere tanıklık edeceğiz; tedarik zinciri sürecinin baştan sonra izlenmesi, görünmez barkodlar gibi kablosuz/ akıllı teknolojiler… Yeme-içme sektöründe hem üreticiler hem de tüketiciler, pandemi ile yaşam konusunda artık daha deneyimli. Şimdi odak noktası, sürdürülebilirliğe doğru kayacak. Gıda teknolojisi şirketi ADM, tüketicilerin yaklaşık üçte ikisinin gıda seçimlerini yaparken o gıdaların çevreye olumlu bir etkisinin olup olmadığını sorguladığını belirtiyor. Lux Research’ün The Food Company of 2050 raporuna göre ise marka bilinirliği ve pazar payının genişlemesi için “sürdürülebilirliği artırmak” kritik bir faktör. Bir restoran “sıfır atık prensipleri”ne göre mi hareket ediyor? “Yeşil enerji” kullanıldığına dair menüde bir ibare var mı? Bilinçli müşteriler geliyor, yeme-içme sektörünün dikkatine!

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo