WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Sıfır Atık Projesi ve Yeşil Restoranlar

Sıfır Atık Projesi ve Yeşil Restoranlar
Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık Cam, kağıt, organik, plastik, elektronik ve tıbbi atıklar gibi pek çok atığın türüne ve özelliklerine göre geri dönüştürülmesini/ geri kazanılmasını amaçlayan bir yöntem: Sıfır Atık. Bireysel olarak da herkesi ilgilendiriyor; atıklardan sorumlu olan belediyeler başta olmak üzere tüm kurumsal platformları da… Amaç belli; azalan doğal kaynakları daha verimli kullanmak, geri dönüşümü hayatın her alanına yaymak.

“SIFIR ATIK PROJESİ”NİN SAYISIZ KAZANIMLARI

Hem Türkiye’de hem de dünyada büyük önem taşıyan “Sıfır Atık Projesi” sayesinde dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması hedefleniyor. Çevresel risklerin ve atık miktarının azalması, geri dönüşüm oranının artması, ekonomi için katma değer yaratılması, israfın engellenmesi, üretim maliyetlerinin azalması, üretim performansının artması, bu yaklaşımı benimseyen markaların prestijinin artması, doğayı koruma bilincinin toplumun her kesimine yayılması gibi sayısız artısı var. Peki ne yapmalı? Sistemin işleyişi nasıl olmalı? Dünyanın pek çok yerinde uygulamaya geçen “Sıfır Atık Projeleri”, Türkiye’de 2017 yılından itibaren gündemde. Rehberler hazırlandı; yönetmeliklerle de bir yol haritası ortaya çıkartıldı. Belediyeler ve iş yerlerindeki uygulamalarda ise “Atık Yönetimi” konusunda “Kaynağında Doğru Ayırma”, “Verimli Atık Toplama” ve “Uygun Tesislerin Kurulması” gibi üç temel adım izlendi.

“DEPOZİTO UYGULAMASI” BAŞLIYOR

Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 2017 yılında hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi” ile azımsanmayacak kadar yol katedildi ki söz etmeden geçmek olmaz! 16.5 milyon ton kağıt-karton, 4.1 milyon ton plastik, 1.7 milyon ton cam... Toplanan atıklardan 1.5 milyon ailenin bir aylık kullanımına eşdeğer enerji tasarrufu sağlanırken 116 bin kurum binasına sıfır atık sistemi kuruldu. Haziran 2017’den Eylül 2021’e kadar 13.6 milyon kişiye “Sıfır Atık Eğitimi” verildi. Türkiye'nin Sıfır Atık Projesi başladığında yüzde 13 olan geri kazanım oranının da 2023 yılında yüzde 35’e çıkarılmasının hedeflendiğinin de altını çizelim. Ayrıca “Depozito Uygulaması”na da 2022 Ocak ayında start verilecek. Çevre Ajansı, bakanlık tarafından belirlenen çevre strateji ve politikaları doğrultusunda depozito yönetim sistemini kuracak ya da kurduracak; ilgili tarafların depozito yönetim sistemine dahil olmasını sağlayacak. Çevre Ajansı, depozito bedeli, ücret, teminat ve iadeleri alacak.

YEME-İÇME SEKTÖRÜ DE “YEŞİL”LENİYOR

Enerji kaynaklarının; su, bitki ve hayvan çeşitliliğinin azaldığı, doğal kaynakların hızla tükendiği dünyamızda sürdürülebilirlik çalışmalarına katkıda bulunmak herkesin görevi. Dolayısıyla yeme-içme sektörü de lokal ürünlerin kullanılması, atıkların azaltılması, çiftçilerin desteklenmesi gibi pek çok konuya destek veren sektörlerin başında geliyor. Ürünleri mümkün olduğunca üreticiden almak, atıkları azaltmak, mevsiminde yetişen ürünleri kullanmak ve lokal tedarikçileri tercih etmek, su miktarını azaltmak, geri dönüşümlü malzemeleri kullanmak, daha düşük enerji tüketen ekipmanları kullanmak, doğal temizlik kimyasallarını tercih etmek, mutfaktan çıkan organik atıklardan kompost yapmak, enerji tasarrufuna gitmek, daha az hayvansal ürün içeren menüler hazırlamak, iyi tarım uygulamalarına destek vermek gibi sürdürülebilirlik çalışmalarını kapsayan uygulamaları hayata geçiren işletmeler de gün geçtikçe çoğalıyor. Bu da son derece önemli bir gelişme… “Yeşil restoran” kavramını önümüzdeki yıllarda daha sık duyacağımız kesin. Menülerin mevsimine göre belirlenmesi, organik ürünlerin seçilmesi, gıda israfının mümkün olduğunca önüne geçilmesi, yerel üreticilerle işbirliğine gidilmesi, ürünlerin restorana taşınması sırasında atıkların azaltılması, doğaya zarar vermeyen ambalajların kullanılması, mutfakta da doğa dostu ekipmanların seçilmesi, plastik şişeler ve tek kullanımlık ürünler yerine yeniden kullanılabilir, yıkanabilir veya geri dönüştürülebilir seçeneklerin tercih edilmesi, üretim aşamasından servise tüm aşamalarda geri dönüşümün düşünülmesi… İşte size yeşil restoran! Bir noktanın da altını çizmekte yarar var ki o da teknolojinin doğru kullanımı. Tüm çalışanlarını sisteme dahil eden, onları sürekli bilgilendiren, sürdürülebilirlik kavramını işletmenin her operasyonuna dahil eden işletmeler; teknolojiyi de en iyi şekilde kullanan, dijitalleşmenin faydalarından yararlanmayı bilen işletmeler olacak.

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo