WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Restoran Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Restoran Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip. Restoranların günlük yaşamda büyük bir yere sahip olması ise gelişimi zorunlu kılıyor. Diğer bir ifadeyle, restoranların da değişime ve gelişime açık olması gerekiyor ki, ziyaretçilerinin yenilenen gereksinimlerine cevap verebilsin. Peki bu sektöre yeni girecek olanlar? Onlar da başarılı olmak için çağı yakalamak, yakaladıktan sonra da değişim rüzgarının peşinden gitmek durumunda. O zaman biz de restoran açacaklar için önemli birkaç konuya değinelim.

Lokasyona Dikkat Edin

Konum ve ulaşım kolaylığı, restoran açarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kitleye uygun bir lokasyon düşünmelisiniz. Örneğin menünüz üniversite öğrencilerine hitap ediyorsa, restoranı okullardan uzak bir yerde ya da lüks olarak bilinen bir lokasyonda değil, kampüs çevrelerinde konumlandırmanız sağlıklı bir seçim olur. Doğru lokasyon yalnızca konumlanacağınız yeri ifade etmiyor, ulaşım imkanlarını da kapsıyor. Dolayısıyla ulaşımın rahat olduğu merkezlerin de dikkatle değerlendirilmesi gerekiyor.

Konsepte Karar Verin

Açacağınız restoranın menüsü, lokasyonu gibi konsepti de önemli. Çoğu zaman restoran açmaya karar verenler, konsept hakkında çok fazla düşünmezler. Ancak doğru bir konsepte sahip olmak, restoranın devamlılığında büyük bir rol oynuyor. Örneğin restoranınızda çocuklu aileleri ağırlamak istiyorsanız restoran sınırlarınız içinde çocuklar için de ilave hizmetler olmalı. Küçük bir çocuk parkı, eğlence odası gibi ek hizmetler, çocuklu aileleri restoranıza çekecek detaylar arasında yer alıyor. Genç jenerasyona hitap ediyorsanız, konseptinizin gençler için uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer işyerlerinin yoğun olduğu bir merkezde bir işletme açıyorsanız ve hedef kitleniz öğle arasında mümkün olduğunca çok sayıda çalışan için yemek servisi yapabilmek ise, menünüzü ve mekan kullanımını buna göre ayarlamaya özen göstermelisiniz.

Menüye Özen Gösterin

Menü, işin önemli bir parçası. Müşterilerinizin geldiklerinde ilk soracakları şey menü olacak. Bu nedenle menü tasarımına dikkat etmelisiniz. Düzenli ve anlaşılır bir tasarım, sipariş vermek isteyenlerin işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca menüde yemeklerin fotoğraflarının ve fiyat bilgisinin bulunması, garsonlara yöneltilecek soruları azaltacaktır. Yemek fotoğraflarında internette yer alan tipik resimler yerine sizin restoranınızda sunulan versiyonunun resmini kullanmak fark yaratacaktır.

Yerleşimi Düzenleyin

Bir restoranda yemek alanı, üretim alanı gibi farklı alt mekanlar yer alır. Yerleşimi doğru bir şekilde yapmazsanız, müşterilerinize de istediğiniz kalitede hizmet veremezsiniz. Mutfak alanı, sipariş edilen yemeklerin en hızlı ve doğru bir şekilde hazırlanacağı bir yerleşime sahip olmalıdır. Yemek alanınızda ise garsonlar hızlı şekilde masalara ulaşabilmelidir. Ayrıca mekan büyüklüğüne göre yemek alanında alt alanlar yaratabilir ve her alandan sorumlu personel belirleyebilirsiniz.

Teknolojiyi Kullanın

Teknoloji kullanımı da lokanta açarken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Teknoloji kullanımı, restoran tanıtımı ya da adisyon takibi gibi işlerde elinizi kolaylaştırıyor. Tanıtım için teknolojinin sunduğu nimetlerden faydalanmayı ihmal etmeyin. Restoranınız adına kurumsal sosyal medya hesapları açın, restoran web sitesi hazırlayın ve sanal dünyada da müşterilerinize ulaşın. Restoran işleyişinde de teknolojik yeniliklere şans verin. Örneğin masa takibi, sipariş takibini ya da hesap çıkarma gibi işlemleri adisyon programları kullanarak otomatik ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Adisyon programları, çalışanlarınızın odak noktasını hesap yapmak ya da hangi masanın hangi siparişi verdiğini takip etmekten çıkartarak müşterilerle daha sağlıklı iletişim kurmaya ya da talepleri için daha fazla zaman ayırmaya kaydıracaktır.

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo