WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Restoran Menüsü Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Kurallar

Restoran Menüsü Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Kurallar

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın

Yemekler ile fiyatlarını listelemenin haricinde bir işletmenin kimliğini ve markasını da yansıtan “menü”yü tasarlarken belli başlı kurallara uymak şart. İşte başarıyı garantileyen o kurallar… Bir restoran ya da kafenin menüsü, adeta sessiz satış temsilcisi olarak görev yapar. Bir menü, aynı zamanda o işletmenin yüzüdür. Görsel açıdan basit, net ama anlamlı, inandırıcı olmalıdır. Belirli bir müşteri grubu hedeflenmeli; başarılı bir menünün, çok iyi bir pazarlama aracı olduğu da unutulmamalıdır. Müşteri memnuniyetini ve işletmenin kazancını da olumlu yönde etkiler.

Restoran/ Kafe Menüsü Hazırlarken Uymanız Gereken 8 Kural

Müşterinin Bilgi Kaynağı Olmalı

Bir müşteri, herhangi bir mekana geldiğinde öncelikle menüyü inceler. Yemek ve fiyatlar konusunda bilgi sahibi olmak ister. Öncelikle bu bilgiler açıklayıcı, ikna edici ve merak uyandırıcı olmalıdır. Mantıklı bir sıralama yapın; atıştırmalıklar, salatalar, ara sıcaklar, ana yemekler, içecekler, vs gibi… Restoranın web sitesi, sosyal medya hesapları de menüye eklenmeli.

Önce Metin Sonra Tasarım

Yemek ve fiyat listesini belirledikten sonra menünün tasarım aşaması başlar. Format, içeriğe göre planlanır. Sağ tarafta yer alan yemekler her zaman daha çok ilgi çeker (Dergi sayfalarına dikkat edin; tek sayfa reklamlar her zaman sağ sayfalarda yer alır). Yemeklerin özelliklerini net bir şekilde vurgulayın. Ayrıca menü; işletmenin web sitesi, resimleri, tabelaları, sunumları, kartvizitleri, hatta sosyal medya platformlarıyla da uyumlu olmalı. Tasarım, renk, font ve logo uyumu imajınızı ortaya koyar; asla atlamayın.

Profesyonel Destek Alın

Menü tasarımında profesyonellerle çalışmanızda fayda var. Eğer grafik tasarım konusunda bilgi sahibi iseniz menü şablonları üzerinden siz de ortaya güzel bir menü örneği çıkarabilirsiniz. Aydınlatmanın yetersiz olduğu alanlarda da okunabilmeli. Ayrıca yaşlılar veya gözü bozuk kişiler de menüyü okurken zorlanmamalı. Etkili bir tipografi, imajınızı/ markanızı iyi bir şekilde yansıtır. Başlıklar farklı ya da renkli bir fontla hazırlanabilir ama yine de sadeliğe dikkat! Renge de boğmayın. Ayrıca bazı yemekler de “kutu” içinde menüde yer bulabilir. Makarna ve pilav gibi kar marjı yüksek olan yemeklerde çoğu zaman bu tüyoya başvurulur.

“Yıldız Yemekler”i Ön Plana Çıkarın

Eğer restoranınızda rakiplerinizden farklı olarak bir yemek/ içecek var ise menüde ön planda olmalı. Böylelikle müşterinize direkt olarak farklılığınızı ve kendinize güveninizi hissettirebilirsiniz. Yemeklerin bir öyküsü varsa da paylaşabilirsiniz, özellikle lokal tatların hikayesi ilgi çekecektir.

Fotoğrafa Boğmayın

Az sayıda yemek gösterilmesi gibi özellikle lüks restoran menülerinde fotoğraf da yer almaz. Öte yandan kebap restoranlarında bolca fotoğraf içeren menüler görürüz. Menünün sade olması, fotoğraf bombardımanına tutulmaması önemli bir tavsiye… Fotoğraflar yerine restoranın kimliği, markasıyla örtüşen illüstrasyonlara yer verebilirsiniz. Tabii ki profesyonel destek almanızda fayda var.

Menü, İyi Bir Reklam Aracıdır

Menünün aynı zamanda bir reklam aracı olduğu unutulmamalı, satışları etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Yemekler ve fiyatlar dışında o restoranda gerçekleştirilecek kurslar ve seminerler, ikramlar gibi teklifler ile fırsatlar da menüde yer alabilir. Kuponlar, etkinlik önerileri, duyuru ve reklamlar için ayrıca el ilanları hazırlanabilir.

Fiyat Politikası

Yasalara uygunluğunu zaten tartışmıyoruz ama fiyatların inandırıcı olmasına özen gösterilmeli. Öte yandan menünün yalnızca fiyatları gösterdiği de yanlış bir algı. Yemeklerin fiyatına göre seçilmesi yanlıştır; müşteri istediği yemeği seçebilmelidir. Yüksek ve düşük fiyatlı yemeklerin karışık bir şekilde yer alması tercih sebebidir.

Değişiklik Yapmaktan Çekinmeyin

Menünüzü geliştirebilmelisiniz. Kendinizi müşterinin yerine koyun ve öyle düşünün. Herhangi bir hata var mı? Müşteriler, çalışanlarınıza en çok hangi soruları soruyor? Neyin cevabını bulamıyorlar? Anında optimize edin. Ayrıca kusurlu ya da hasarlı menüleri asla müşterilerinize vermeyin. Onarın veya değiştirin. Personelinize menünün bir iletişim aracı olduğunu hatırlatın.

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo