WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Şef Ne Demektir, Nedir, Şef Nasıl Olunur?

Şef Ne Demektir, Nedir, Şef Nasıl Olunur?
Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir. Restoranlarda, otellerde, gemilerde ve hatta özel etkinliklerde bile çalışabilirler. Bir şefin görevleri, menü planlamaktan yemek hazırlamaya, personel yönetimine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Bu blog yazısında şef nedir, nasıl olunur ve şef olabilmek için ne tür becerilere sahip olmak gerekir soruları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Şef Ne Demektir? Şef Nedir?

Şef terimi genellikle yemek hazırlamaktan sorumlu aşçıları ve diğer mutfak profesyonellerini ifade etmek için genel bir terim olarak kullanılır. Peki spesifik manada şef ne demek? Şef, mutfakta yüksek düzeyde uzmanlığa ulaşmış profesyonel bir aşçıdır. Şefler mutfak personelinizi yönetmek ve yönlendirmek, menüler oluşturmak, yemekler hazırlamak, malzemeler sipariş etmek, gıda güvenliği standartlarının karşılandığından emin olmak ve diğer aşçıları denetlemekten sorumludur. Ayrıca şef olarak müşterilerinizin beğeneceği en iyi yemekleri hazırlamak için gıda trendleri ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Aşçılık becerilerine sahip olmanızın yanı sıra mutfağın sorunsuz çalışmasını sağlamak için mutfak personeli ve garsonlarla da etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Malzeme ve tariflerin yanı sıra işletmenin envanter yönetimi söz konusu olduğunda da organize ve verimli olmanız gerekir. En önemlisi, müşterilere keyifli bir yemek deneyim sunmak için mükemmel müşteri hizmetleri becerilerine sahip olmalısınız. Mutfakların yönetiminde uzman mutfak becerilerine ve uzmanlığa sahip bir kişi anlamına gelen şef olabilmek için mevsimsellik, beslenme, sürdürülebilirlik, porsiyon kontrolü ve sağlık yönetmelikleri konusunda keskin bir anlayışa sahip olmalısınız.

Aşçı Şef Nasıl Olunur?

Aşçılık mesleği, yemek pişirme ve hazırlama becerilerine sahipseniz sizin için ideal bir seçenek olabilir. Peki şef nasıl olunur? Şef olabilmek için yapmanız gerekenler şunlar:
Her meslekte olduğu gibi şeflikte de pratik bilginin yanı sıra yapacağınız işin eğitimini almanız size büyük avantaj sağlar. Aldığınız eğitim, teorik bilginizi çok daha kolay şekilde pratiğe dökmenize imkan sağlar. Büyük ve köklü restoranlarda şef olmak istiyorsanız akademik eğitim önemlidir. Bunun için;
 • 2 yıllık aşçılık ön lisans programlarına ya da
 • Üniversitelerin 4 yıllık gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerine Üniversite YGS’de yeterli puanı alarak giriş yapabilirsiniz.
Üniversite eğitimi dışında Halk Eğitim Merkezleri ile Turizm Eğitim Merkezlerinin sundukları aşçılık kurslarına katılabilirsiniz. İşkur meslek edindirme kursları ve İSMEK aşçılık kurslarında verilen eğitimden yararlanarak temel düzeyde bir aşçılık eğitimi alabilirsiniz.
Bu kursların yanında çok sayıda özel aşçılık okullarından da eğitim alabilirsiniz. İstanbul Maslak’taki Chef’s Table, İzmir Balçova’daki İzmir Mutfak Sanatları Akademisi, Ankara Çankaya’da bulunan Aşçılık Akademisi bunlarda yalnızca birkaçı. Bunların yanı sıra hemen iş hayatına atılıp alaylı şef olmayı da tercih edebilirsiniz. Restoranlarda en alt basamaktan komi olarak göreve başlayabilirsiniz. Çalıştığınız işletmede garsonların yardımcısı olarak görev alırken mesleğin inceliklerini öğrenebilirsiniz. Size meslekle ilgili ince detaylar ve püf noktalar hakkında uzmanlık sağlayacak olan bu süreci iyi değerlendirmelisiniz. Sonrasında ise garson, aşçı ve hatta şef olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Şef Olmak için Gerekenler

Şef olmak için eğitim almanızın yanında aşçılık mesleğinin bütün kademelerinde çalışmış olmanız gerekir. Şef ile aşçı arasındaki fark da burada ortaya çıkar. Aşçının restoranlarda mutfağı idare etmek ve yiyecekleri hijyen kurallarına uygun şekilde servise hazır hale getirmek gibi görevleri vardır. Şef ise mutfağın her şeyinden sorumlu deyim yerindeyse mutfağın sahibi gibi görev yapan kişidir. Şeflere aynı zamanda aşçıbaşı da denir. Şef olmak istiyorsanız öncelikle aşçılık yapmalısınız. Her meslekte olduğu gibi aşçılık mesleğinde de en önemli kriter bu mesleğe karşı ilgi duymanız ve bu işi yapmaktan keyif alıyor olmanızdır. Şef olmak sadece yemek yapmak ve mutfakta uzun saatler geçirmek değildir. Eğer yeni tatlar keşfetme tutkunuz varsa siz de şef olmayı düşünebilirsiniz. Yemek pişirmek tek başına şef olabilmeniz için bir kriter değildir. Yaptığınız yemeklerin sunumu konusunda da başarılı olmanız gerekir. Çünkü yemeğinin lezzetinin yanında sunumdaki görsellikte sizin şef olarak farkınızı ortaya çıkarır. Yeni tatlar ve sunumlar yapmak işinizin önemli bir parçasını oluşturur. Diğer şeflerle rekabet edebilmek için güncel sektör trendlerini takip etmelisiniz. Bu nedenle şef olmak için yeniliklere açık ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. Şef olarak mutfaktaki her şey hakim olabilmek için disiplinli ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilen bir yapınızın olması gerekir. Müşterilerin siparişlerini hızlıca hazırlamanız ve masadaki konukların yemeklerini aynı anda servis edebilebilmeniz için disiplinli ve planlı bir çalışma yapmanız gerekir. Elbette her şefin güçlü bir iş ahlakına da sahip olması gerekir. Yüksek stresli durumlar ve bazı günler uzun çalışma saatleri söz konusu olduğunda, tam bağlılık ve özveri işin çok önemli bir parçasıdır. Yoğun vardiyalar almaya, çoklu görevler üstlenmeye ve bir ekip lideri olmaya hazır mısınız?

İyi Bir Şef Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İyi bir şef olmanız için öncelikle bu mesleğe karşı tutkunuzun olması gerekir. Bunun yanında disiplinli çalışmaya hazır olmalısınız. İşte size İyi bir şef olmak için bazı tavsiyeler:
 • İyi bir eğitim alarak, yemeklerin hazırlanması ve sunulması konusunda temel bilgileri edinin.
 • Farklı mutfaklarda çalışarak çeşitli tarzları ve teknikleri öğrenin.
 • Müşterilerinizi şaşırtacak ve memnun edecek yeni lezzetler deneyin ve yeniliklere açık olun.
 • Mutfaktaki takımınızın her üyesine saygı duyun ve onların güçlü yönlerini kullanarak en iyi sonuçları elde etmeye çalışın.
 • Müşterilerinize her zaman en iyi malzemeleri kullanarak kaliteli yemekler sunmaya özen gösterin.
 • Sürekli değişen yemek pişirme teknikleri ve trendlerini takip ederek kendinizi geliştirin.
 • İyi bir şef olmak zaman istediği için sabırlı ve kararlı olun.
 • Kendinize ait bir tarz oluşturun ve yemeğinize özgü bir imza atmayı deneyin.
 • Mutfağınızı her zaman hijyenik koşullara dikkat edin ve mutfak ekipmanlarınızın temiz olmasına dikkat edin.
 • Yiyeceklerin tadı, sunumu ve servisi gibi konularda müşteri geri bildirimlerine kulak verin ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyin.

Şef Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Şef olmak için üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Gıda Mühendisliği ve Beslenme ve Diyetetik bölümlerini okuyabilirsiniz. Bu bölümler genel olarak yemek pişirme ve sunum teknikleri hakkında size temel eğitim verecektir. Şef olmak isteyenler için Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü diğer bölümlere göre verdiği eğitim açısından daha uygundur. Bunun yanında yurt dışında da birçok üniversitede gereken eğitimi alabilirsiniz.

Şef Diploması Nasıl Alınır?

Şef diploması almak için farklı seçenekler vardır. Öncelikle, birçok üniversite veya meslek okulu, yiyecek ve içecek işletmeciliği, mutfak sanatları veya gastronomi gibi programlar sunar. Bu programları tamamlayarak, bir şef diploması veya sertifikası alabilirsiniz. Üniversiteler dışında bazı özel aşçılık okulları da şeflik eğitimi vermektedir. Bu okulların programları genellikle daha kısa sürelidir ve uygulama odaklı bir eğitim sunarlar. Bunların dışında birçok restoran veya otel, stajyerlik ya da çıraklık programları sunar. Bu programlara katılarak, pratik deneyim kazanabilir ve bir şef diploması için gerekli olan bilgi ve becerileri öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak, şef diploması almak için farklı seçenekler mevcuttur. Hangi yolun sizin için en uygun olduğunu belirlemek için, kariyer hedeflerinizi, bütçenizi ve zamanınızı dikkate almanız gerekmektedir.

Gastronomi Okuyan Şef Olabilir mi?

Gastronomi okuyan kişi şef olabilir. Gastronomi, yemek pişirme teknikleri, yiyeceklerin tarihi ve kültürü, malzemelerin kullanımı ve gastronomik yenilikler hakkında bilgi veren bir bölümdür. Bu bölümü okuduğunuzda yemeklerin lezzetini, sunumunu ve malzemelerini nasıl iyileştirebilecekleri hakkında bilgi edinirsiniz. Ancak, gastronomi okumanın yanı sıra, bir kişinin iyi bir şef olabilmesi için pratik deneyim de kazanması gereklidir. Bu nedenle, gastronomi okuyan bir kişi, stajlar veya çalışma deneyimleri yoluyla yemek pişirme becerilerini geliştirmelidir. İşletme dünyasında başarılı olmak için birçok faktörün bir arada çalışması gerekir. Şef olmak, bu faktörlerden biridir. Ancak, yalnızca bir şef olmak yeterli değildir. Restoran ve kafe işletmelerinin daha verimli çalışması için modern teknolojiler kullanmak da önemlidir. Bu noktada Adisyo, restoran ve kafe işletmeleri için kolay kullanımı ve güvenilirliği ile tanınan bir markadır. Adisyo’nun sunduğu hizmetler sayesinde işletmenizdeki müşterilerin siparişlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde alabilir, mutfak ve servis ekibinizin daha iyi koordine olmasını sağlayabilirsiniz. Adisyo’nun sunduğu hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi arayın!

Mutfak Sipariş Yönetimi ile Verimliği Maksimuma Çıkarın

Daha fazla bilgi için sizi hemen arayalım!

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
İş Ortaklığı
Kaynaklar
İş Ortaklığı
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo