WhatsApp
adisyo ile dakikalar içinde pos sisteminizi açın!
+90 (216) 706 06 24
ya da

Şef Ne Demektir, Nedir, Şef Nasıl Olunur?

Şef Ne Demektir, Nedir, Şef Nasıl Olunur?
Yemek yapmak bir sanattır ve şefler, bu sanatı ustalıkla icra eden kişilerdir. Şefler, mutfakta yemekleri hazırlayan, sunan ve yöneten liderlerdir. Restoranlarda, otellerde, gemilerde ve hatta özel etkinliklerde bile çalışabilirler. Bir şefin görevleri, menü planlamaktan yemek hazırlamaya, personel yönetimine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Bu blog yazısında şef nedir, nasıl olunur ve şef olabilmek için ne tür becerilere sahip olmak gerekir soruları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Şef Ne Demektir? Şef Nedir?

Şef terimi genellikle yemek hazırlamaktan sorumlu aşçıları ve diğer mutfak profesyonellerini ifade etmek için genel bir terim olarak kullanılır. Peki spesifik manada şef ne demek? Şef, mutfakta yüksek düzeyde uzmanlığa ulaşmış profesyonel bir aşçıdır. Şefler mutfak personelinizi yönetmek ve yönlendirmek, menüler oluşturmak, yemekler hazırlamak, malzemeler sipariş etmek, gıda güvenliği standartlarının karşılandığından emin olmak ve diğer aşçıları denetlemekten sorumludur. Ayrıca şef olarak müşterilerinizin beğeneceği en iyi yemekleri hazırlamak için gıda trendleri ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Aşçılık becerilerine sahip olmanızın yanı sıra mutfağın sorunsuz çalışmasını sağlamak için mutfak personeli ve garsonlarla da etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Malzeme ve tariflerin yanı sıra işletmenin envanter yönetimi söz konusu olduğunda da organize ve verimli olmanız gerekir. En önemlisi, müşterilere keyifli bir yemek deneyim sunmak için mükemmel müşteri hizmetleri becerilerine sahip olmalısınız. Mutfakların yönetiminde uzman mutfak becerilerine ve uzmanlığa sahip bir kişi anlamına gelen şef olabilmek için mevsimsellik, beslenme, sürdürülebilirlik, porsiyon kontrolü ve sağlık yönetmelikleri konusunda keskin bir anlayışa sahip olmalısınız.

Aşçı Şef Nasıl Olunur?

Aşçılık mesleği, yemek pişirme ve hazırlama becerilerine sahipseniz sizin için ideal bir seçenek olabilir. Peki şef nasıl olunur? Şef olabilmek için yapmanız gerekenler şunlar:
Her meslekte olduğu gibi şeflikte de pratik bilginin yanı sıra yapacağınız işin eğitimini almanız size büyük avantaj sağlar. Aldığınız eğitim, teorik bilginizi çok daha kolay şekilde pratiğe dökmenize imkan sağlar. Büyük ve köklü restoranlarda şef olmak istiyorsanız akademik eğitim önemlidir. Bunun için;
 • 2 yıllık aşçılık ön lisans programlarına ya da
 • Üniversitelerin 4 yıllık gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerine Üniversite YGS’de yeterli puanı alarak giriş yapabilirsiniz.
Üniversite eğitimi dışında Halk Eğitim Merkezleri ile Turizm Eğitim Merkezlerinin sundukları aşçılık kurslarına katılabilirsiniz. İşkur meslek edindirme kursları ve İSMEK aşçılık kurslarında verilen eğitimden yararlanarak temel düzeyde bir aşçılık eğitimi alabilirsiniz.
Bu kursların yanında çok sayıda özel aşçılık okullarından da eğitim alabilirsiniz. İstanbul Maslak’taki Chef’s Table, İzmir Balçova’daki İzmir Mutfak Sanatları Akademisi, Ankara Çankaya’da bulunan Aşçılık Akademisi bunlarda yalnızca birkaçı. Bunların yanı sıra hemen iş hayatına atılıp alaylı şef olmayı da tercih edebilirsiniz. Restoranlarda en alt basamaktan komi olarak göreve başlayabilirsiniz. Çalıştığınız işletmede garsonların yardımcısı olarak görev alırken mesleğin inceliklerini öğrenebilirsiniz. Size meslekle ilgili ince detaylar ve püf noktalar hakkında uzmanlık sağlayacak olan bu süreci iyi değerlendirmelisiniz. Sonrasında ise garson, aşçı ve hatta şef olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Şef Olmak için Gerekenler

Şef olmak için eğitim almanızın yanında aşçılık mesleğinin bütün kademelerinde çalışmış olmanız gerekir. Şef ile aşçı arasındaki fark da burada ortaya çıkar. Aşçının restoranlarda mutfağı idare etmek ve yiyecekleri hijyen kurallarına uygun şekilde servise hazır hale getirmek gibi görevleri vardır. Şef ise mutfağın her şeyinden sorumlu deyim yerindeyse mutfağın sahibi gibi görev yapan kişidir. Şeflere aynı zamanda aşçıbaşı da denir. Şef olmak istiyorsanız öncelikle aşçılık yapmalısınız. Her meslekte olduğu gibi aşçılık mesleğinde de en önemli kriter bu mesleğe karşı ilgi duymanız ve bu işi yapmaktan keyif alıyor olmanızdır. Şef olmak sadece yemek yapmak ve mutfakta uzun saatler geçirmek değildir. Eğer yeni tatlar keşfetme tutkunuz varsa siz de şef olmayı düşünebilirsiniz. Yemek pişirmek tek başına şef olabilmeniz için bir kriter değildir. Yaptığınız yemeklerin sunumu konusunda da başarılı olmanız gerekir. Çünkü yemeğinin lezzetinin yanında sunumdaki görsellikte sizin şef olarak farkınızı ortaya çıkarır. Yeni tatlar ve sunumlar yapmak işinizin önemli bir parçasını oluşturur. Diğer şeflerle rekabet edebilmek için güncel sektör trendlerini takip etmelisiniz. Bu nedenle şef olmak için yeniliklere açık ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. Şef olarak mutfaktaki her şey hakim olabilmek için disiplinli ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilen bir yapınızın olması gerekir. Müşterilerin siparişlerini hızlıca hazırlamanız ve masadaki konukların yemeklerini aynı anda servis edebilebilmeniz için disiplinli ve planlı bir çalışma yapmanız gerekir. Elbette her şefin güçlü bir iş ahlakına da sahip olması gerekir. Yüksek stresli durumlar ve bazı günler uzun çalışma saatleri söz konusu olduğunda, tam bağlılık ve özveri işin çok önemli bir parçasıdır. Yoğun vardiyalar almaya, çoklu görevler üstlenmeye ve bir ekip lideri olmaya hazır mısınız?

İyi Bir Şef Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İyi bir şef olmanız için öncelikle bu mesleğe karşı tutkunuzun olması gerekir. Bunun yanında disiplinli çalışmaya hazır olmalısınız. İşte size İyi bir şef olmak için bazı tavsiyeler:
 • İyi bir eğitim alarak, yemeklerin hazırlanması ve sunulması konusunda temel bilgileri edinin.
 • Farklı mutfaklarda çalışarak çeşitli tarzları ve teknikleri öğrenin.
 • Müşterilerinizi şaşırtacak ve memnun edecek yeni lezzetler deneyin ve yeniliklere açık olun.
 • Mutfaktaki takımınızın her üyesine saygı duyun ve onların güçlü yönlerini kullanarak en iyi sonuçları elde etmeye çalışın.
 • Müşterilerinize her zaman en iyi malzemeleri kullanarak kaliteli yemekler sunmaya özen gösterin.
 • Sürekli değişen yemek pişirme teknikleri ve trendlerini takip ederek kendinizi geliştirin.
 • İyi bir şef olmak zaman istediği için sabırlı ve kararlı olun.
 • Kendinize ait bir tarz oluşturun ve yemeğinize özgü bir imza atmayı deneyin.
 • Mutfağınızı her zaman hijyenik koşullara dikkat edin ve mutfak ekipmanlarınızın temiz olmasına dikkat edin.
 • Yiyeceklerin tadı, sunumu ve servisi gibi konularda müşteri geri bildirimlerine kulak verin ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyin.

Şef Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Şef olmak için üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Gıda Mühendisliği ve Beslenme ve Diyetetik bölümlerini okuyabilirsiniz. Bu bölümler genel olarak yemek pişirme ve sunum teknikleri hakkında size temel eğitim verecektir. Şef olmak isteyenler için Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü diğer bölümlere göre verdiği eğitim açısından daha uygundur. Bunun yanında yurt dışında da birçok üniversitede gereken eğitimi alabilirsiniz.

Şef Diploması Nasıl Alınır?

Şef diploması almak için farklı seçenekler vardır. Öncelikle, birçok üniversite veya meslek okulu, yiyecek ve içecek işletmeciliği, mutfak sanatları veya gastronomi gibi programlar sunar. Bu programları tamamlayarak, bir şef diploması veya sertifikası alabilirsiniz. Üniversiteler dışında bazı özel aşçılık okulları da şeflik eğitimi vermektedir. Bu okulların programları genellikle daha kısa sürelidir ve uygulama odaklı bir eğitim sunarlar. Bunların dışında birçok restoran veya otel, stajyerlik ya da çıraklık programları sunar. Bu programlara katılarak, pratik deneyim kazanabilir ve bir şef diploması için gerekli olan bilgi ve becerileri öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak, şef diploması almak için farklı seçenekler mevcuttur. Hangi yolun sizin için en uygun olduğunu belirlemek için, kariyer hedeflerinizi, bütçenizi ve zamanınızı dikkate almanız gerekmektedir.

Gastronomi Okuyan Şef Olabilir mi?

Gastronomi okuyan kişi şef olabilir. Gastronomi, yemek pişirme teknikleri, yiyeceklerin tarihi ve kültürü, malzemelerin kullanımı ve gastronomik yenilikler hakkında bilgi veren bir bölümdür. Bu bölümü okuduğunuzda yemeklerin lezzetini, sunumunu ve malzemelerini nasıl iyileştirebilecekleri hakkında bilgi edinirsiniz. Ancak, gastronomi okumanın yanı sıra, bir kişinin iyi bir şef olabilmesi için pratik deneyim de kazanması gereklidir. Bu nedenle, gastronomi okuyan bir kişi, stajlar veya çalışma deneyimleri yoluyla yemek pişirme becerilerini geliştirmelidir. İşletme dünyasında başarılı olmak için birçok faktörün bir arada çalışması gerekir. Şef olmak, bu faktörlerden biridir. Ancak, yalnızca bir şef olmak yeterli değildir. Restoran ve kafe işletmelerinin daha verimli çalışması için modern teknolojiler kullanmak da önemlidir. Bu noktada Adisyo, restoran ve kafe işletmeleri için kolay kullanımı ve güvenilirliği ile tanınan bir markadır. Adisyo’nun sunduğu hizmetler sayesinde işletmenizdeki müşterilerin siparişlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde alabilir, mutfak ve servis ekibinizin daha iyi koordine olmasını sağlayabilirsiniz. Adisyo’nun sunduğu hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi arayın!

Diğer Blog Yazıları

Restoran ve Cafe

İşletme sahibi olmak isteyen birçok kişi, cafe, lokanta veya restoran açmak ister.

Restoran ve Cafe

Tanıtım ve reklam, yeni açılan bir işletmenin varlığını sürdürmesi ve faaliyet gösterdiği piyasada yer alan rakiplerinin karşısında durabilmesi için şart.

Restoran ve Cafe

Soslar yemeğinize şüphesiz değer katar. Bir yemeği kremsi, daha sulu hale getirir ve esas olarak temel bileşenlere lezzet verir.

Restoran ve Cafe

Büyük çapta yemek hizmeti sunan ve farklı sektörlerdeki iş yerlerinin önemli bir ihtiyacını karşılayan catering şirketleri ürün ve hizmet kalitesi açısından çeşitlilik gösteriyor.

Restoran ve Cafe

Otel, restoran, kafe gibi hizmet alanlarında yapılan yemek servisleri farklılık gösterir.

Yemek

İmza Tabağı, restoranınızın veya şefinizin kimliğini yansıtan, özgün bir yemektir. Bu benzersiz yemek, restoranınızın kalabalık pazarda tanınmasını sağlar ve rakiplerinizden farklılaşmanız için kritik bir unsurdur.

Yemek

Son yıllarda, sosyal medyanın da etkisiyle gelişen ve dönüşen restoran kültürü, çok sayıda konsepte özel farklı restoranların açılmasını sağladı.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Demi glace, Fransız mutfağındaki diğer pek çok sosun temeli olan zengin, yapışkan kahverengi bir sostur.

Yemek

Bıçak, mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında geliyor.

Yemek

Sofra, yemek yeme kuralları ile başlayıp, oturuş ve davranış şekillerine kadar birçok farklı konuyu kapsayan ayrıntılı bir kavram.

Yemek

Gıda israfı, günümüz dünyasında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratıyor.

Yemek

Lezzet tutkunları bir yemekten keyif alabilmek için sadece menünün kalitesine değil ortamın ambiyansına ve yemeğin servisine de büyük önem verir.

Yemek

Yazar: Adisyo

Tablet Menü Nedir?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında etkisini gösterirken kafe restoran sektöründe de önemli değişikliklere imza atıyor.

Yemek

Restoranınızın menüsü, bir yemek listesinden çok daha fazlasıdır. Potansiyel müşterileri markanızla tanıştırmak ve onları benzersiz mutfağınız hakkında heyecanlandırmak için en büyük pazarlama aracınız olabilir.

Yemek

POS sistemleri, cafe, restoran gibi işletmelerin müşterilerden alacakları ödemeleri kredi kartı, banka kartı veya diğer elektronik ödeme yöntemleri ile kabul etmelerine olanak sağlar.

Yemek

Gıda kamyonu olarak da anılan yemek kamyonları, yiyecek içecek sektörünün uygulanabilir

Yemek

Fransızca kökenli bir terim olan 'menü', sıradan bir kelimenin ötesinde, sofrada yer alacak tüm lezzetlerin bir araya getirildiği bir kompozisyonu ifade eder.

Yemek

Bir restoranda yemeklerin lezzeti ve servis hizmeti kadar önemli diğer bir nokta ise kuşkusuz masa düzenidir. Etkileyici bir masa düzeni misafirlerin restorandan memnun ayrılmasını ve hatta restoranın daimi müşterisi olmasını sağlar.

Yemek

Restoranlar, sosyal yaşamın canlı mekanlarıdır ve bu etkileyici dünyanın sorunsuz işlemesini sağlayan kişiler restoran müdürleridir.

Yemek

Cafe ve restoranlar, müşterilerine lezzetli yemeklerin yanı sıra sıcak ve samimi bir atmosfer sunarak keyifli bir yeme-içme deneyimi yaşatırlar.

Restoran ve Cafe

Cafe açmak, girişimci ruhunu kullanmak isteyen insanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Yemek

Yemek yapmak, sektör profesyonelleri için sadece iş değil, aynı zamanda bir sanat. Bu sanat da farklı pişirme teknikleri içerir.

Yemek

Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir.

Yemek

Gıda sektörü hem teknolojinin gelişmesi hem de ortaya çıkan yeni gereksinimler nedeniyle hızla değişen bir sektör.

Yemek

Günümüzde restoranların çalışma ve pazarlama stratejileri, dijital teknolojinin hayat bulması ile kökten değişim gösterdi. Dijital dünya sayesinde restoran sahipleri geleneksel yöntemle ağızdan ağza dolaştırılan sözlere bağımlı değiller.

Yemek

estoran açmak isteyen herkesin mutlaka bir iş planına ihtiyacı vardır. Restaurant iş planı olmadan bu sektörde yer almaya çalışmak pusulasız bir gemi yolculuğuna çıkmak gibidir.

Yemek

Restoran işinde başarılı olmak sadece yemeklerin lezzetine ve hizmet kalitesine bağlı değildir.

Yemek

Hem sosyalleşme hem de lezzetli yemek yeme mekanı olan restoranlar, günlük hayatta önemli bir yere sahip.

Yemek

Restoran açmak isteyen bir girişimci iseniz, düşünmeniz gereken birçok detay var.

Yemek

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı, doğru maliyet kontrol mekanizmalarının varlığına bağlıdır.

Yemek

Fransızca bir kelime olan adisyon Türkçe karşılık olarak “hesap” anlamına gelir.

Yemek

Yunanca kökenli bir kelime olan "gastronomi", mide ve kural kelimelerinin birleşmesinden doğmuştur ve en basit şekliyle "iyi yemek pişirme bilimi" olarak ifade edilir.

Yemek

Geri dönüşüm var, geri dönüş yok! Yeme-içme sektöründeki “yeşil restoran”ların yükselişinden gün geçtikçe yaygınlaşan “Sıfır Atık Projesi”ne, sürdürülebilirlik kavramını ele aldık

Yemek

Pandemi sürecinin pek çok sektörü değiştireceği öngörülüyor ki bunların başında Yeme-İçme sektörü geliyor.

Yemek

Finansal hizmetler sağlayıcısı “NetCredit”, Antarktika hariç her kıtada yüzlerce işletmeyi kapsayan bir araştırmaya imza attı ve ortaya (çevrimiçi de ulaşılabilen) “Dünyanın En Eski 10 Restoranı” çıktı.

Yemek

Teknoloji ve inovasyon hızla ilerlerken, hala bir kavram var ki, onun önemini asla kaybetmiyor: Müşteri Memnuniyeti.

Yemek

2020 yılı şüphesiz tüm dünya için zor geçiyor. Covid-19 salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi adeta hayatı felç etti. Sosyalleşmek, eğitim almak, işe gitmek hatta bir restoranda yemek yemek bile kısıtlandı.

Yemek

Dünya değişiyor, dijital yaşam yaygınlaşıyor. Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylığı inkâr edemeyiz. Alışverişten eğitime, sağlıktan sosyal yaşama kadar her ihtiyacımızı teknoloji sayesinde giderebiliyoruz.

Yemek

Kafe otomasyon programları sektörün yenilikçi ve sistemli yönünü temsil ediyor. Hala kafe & restoran otomasyonlarını kullanmıyorsanız eğer bu yenilikten bihaber olabilirsiniz ancak teknolojinin getirdiği sistemli, güvenli, disiplinli bu program ile kesinlikle yeni bir deneyim kazanmak mümkün.

Yemek

Bir restoran/ kafe sahibi veya işletmecisi misiniz? Yeme-içme sektörüne yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Yalnızca mutfakta değil, mekanın farklı alanlarında mı görev yapıyorsunuz? Yoksa iyi bir hizmet bekleyen daimi müşterilerden misiniz? Aşağıdaki tavsiyeler, bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verenler için…

Yemek

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler

Restoran ve Cafe

Paket Servisin İncelikleri - Restoran ve Kafe İşletmecilerine Altın Değerinde Öneriler

Restoran ve Cafe

Michelin yıldızı, dünya genelindeki restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan prestijli bir puanlama sistemidir. Bu sistem, Michelin Rehberi tarafından yönetilmektedir ve restoranların yemek kalitesi, sunumu, servisi, atmosferi ve fiyatları gibi birçok faktöre göre değerlendirilir.

Restoran ve Cafe

Sıcakları Bertaraf Edecek Enfes Yaz İçecekleri...

Restoran ve Cafe

Herkes Garsonluk Yapabilir Ama Herkes İyi Bir Garson Olamaz! İyi Bir Garsonda Bulunması Gereken Özellikler

Restoran ve Cafe

Şeflerin Savaşı’ndan Çikolata’ya, Başrolünde “Yemek” Olan Unutulmaz Filmler...

Restoran ve Cafe

Restoran ve Kafe Menülerinde de bu Yiyecekleri Sorunuz!...

Restoran ve Cafe

Başarılı Menü Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Tüyolardan Yararlanın...

Restoran ve Cafe

Restoran işletmeleri, müşteri memnuniyetini arttırmak, siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek ve stok takibini kolaylaştırmak gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır.

İletişim
Özellikler
Hakkımızda
Sözleşmeler
Kaynaklar
İletişim
Sosyal Medya
app store adisyo
play store adisyo
Copyright © Adisyo 2023. Tüm Hakları Saklıdır
Google
5,0
yerli üretim adisyo