Sosyal yaşamın önemli mekanlarından biri olan restoranların sorunsuz şekilde işlemesini sağlayan en önemli kişilerden biri restoran müdürüdür. Organizasyon, yönetim, denetim, ekip gelişimi gibi farklı alanlarda çalışmalar yapan restoran müdürü, müşterilerin benzersiz bir deneyim yaşaması için çabalar. İnsanların yemek yemek, sosyalleşmek, keyifli bir gün geçirmek için tercih ettiği restoranlarda işlerin sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlayan baş aktörler, restoran müdürleridir.

Restoran müdürünün görevleri arasında farklı alanlar bulunur. Personelin seçiminden eğitimine, sorunların çözümünden menünün düzenlenmesine kadar birçok alanda söz hakkı olan müdürler, işleyişin eksiksiz olmasını sağlar. Restoranın işleyişinde önemli görevlere sahip olan restoran müdürleri, aynı zamanda ekibiyle ve müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurmalıdır.

Restoran Müdürü Ne İş Yapar?

-Restoranın işleyişinin şirket politikalarına uygun şekilde ilerlemesini sağlamak,

-Personel seçimi, eğitimi, gelişimi ve motivasyonu ile ilgili süreçleri takip etmek,

-Menü düzenlemelerini ve uygun hazırlanma aşamalarını kontrol etmek,

-Satış, kar ve zarar gibi hesaplamaları takip ederek üst yöneticilere rapor sunmak,

-Hijyen, kalite, gıda kontrolü ve iş güvenliği gibi noktalardan sorumlu olmak,

-Müşterilerin öneri ve şikayetlerini dinlemek, gerekli yerlerde aksiyon almak,

-Masa rezervasyonlarını takip etmek, nakit ve kart ödemelerinin sorunsuz işlemesini sağlamak gibi önemli görevleri bulunur.

Restoran Müdürünün Sahip Olması Gereken Özellikler

Karmaşık bir organizasyon süreci gerektiren restoranlarda müdürlerin farklı becerilere sahip olması gerekir. Sayısal ve sözel becerilerin yanı sıra duygusal zekası yüksek kişiler bu görevde başarılı olabilir. İnsan ilişkilerinin ön planda olduğu restoran işletmeciliğinde sorunlara iyimser bir bakış açısıyla yaklaşmak, hızlı karar verebilmek, anında aksiyon alabilmek, sağlık ve hijyen konularında titiz davranmak çok önemlidir.

Restoran müdürü görevleri arasında bulunan hesaplamalar için sayısal beceriler yeterli seviyede olmalıdır. Aynı anda birçok farklı işi bir arada yapması gereken müdürlerin problem çözebilme yetenekleri önem taşır. İnsanların benzersiz bir deneyim yaşayabilmesi için karşılaşılan sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi önemlidir.

Envanter takibi, gelir ve gider hesaplaması, vardiya sistemindeki düzenlemeler için müdürler belli bir disiplin ile çalışmalıdır. Tertip ve düzen anlayışı iyi olan restoran müdürleri işlerin sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlar. İş güvenliği, gıda hijyeni ve personel eğitimi gibi konularda da görev alan müdürler, restoranın yüksek standartlara sahip olması ve en iyi şekilde hizmet verebilmesi için gerekenleri sağlar.

Restoran Ekibine Liderlik Etmek

Restoran müdürlerinin farklı alanları içeren görevler,, liderlik becerilerinin yüksek olmasını gerektirir. Yiyecek içecek sektöründe beklenmedik krizler her an ortaya çıkabilir, bu durumlara hazırlıklı olmak için yöneticinin gerekli kontrolleri sağlaması önemlidir. Müşterilerle etkili iletişim, sorunların çözümü, envanter takibi, hesaplamalar gibi birçok alanda sorumluluk sahibi olan müdürler, liderlik özellikleri sayesinde ekiplerini koordine edebilirler. Böylece restorandaki işlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi mümkün hale gelir.

Restoran sektöründe beklenmedik aksilikler sık sık yaşanır. Bu gibi sorunlar karşısında sakinliğini koruyan müdürler, daha başarılı bir performans gösterebilir. Müşteri hizmetleri alanında da kusursuz bir iletişim yeteneğine sahip olması gereken restoran müdürleri, zamanı da iyi yönetebilmelidir. Restoranın farklı işleri zamanında yapılmadığında müdürler, çıkan aksilikler karşısında müşterilere yeterli vakti ayıramayabilir.

Geniş kapsamlı bir görev dağılımı olan restoran müdürlerinin işlerini kolaylaştırmak için bazı uygulamalar vardır. Yapılacak listesini takip etmek, envanter analizini yönetmek, gelir ve gider hesaplamaları yapmak için siz de Adisyo’yu tercih edebilir, restoranın sorunsuz şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz. Tek bir uygulama içerisinde tüm kategorileri takip etmek, zamandan tasarruf etmenizi ve müşterilerinize daha fazla vakit ayırmanızı sağlar.

Paylaş:

İlgili Yazılar

Yeni nesil POS yazılımı

Önce deneyin, sonra kullandığınız kadar ödeyin.