Bir kafe ve restoranda yemeğin kalitesi ve müşterilerin memnuniyeti için hazırlanma ve pişirme kadar yemeklerin servisi ve sunumu da önemlidir. Restaurant servis çeşitleri ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Gastronomi dünyasında temel olarak dört servis çeşidi bulunur. Restoran ve kafelerde en çok kullanılan servis yöntemleri Fransız, Amerikan, İngiliz ve Rus yemek servisleridir. Restaurant servis şekilleri ulusların yemek yeme alışkanlığından doğar. Her servis tipinin kendine özgü kuralları bulunur. Önemli olan kurallar çerçevesinde güzel, titiz ve temiz bir servisin yapılmasıdır.

Fransız Usulü Restoran Servisi

Lokanta konseptleri tasarlanırken en önemli kriter mekanın lokasyonu ve hedef kitledir. Hedeflenen kitlenin yaş aralığı, gelir düzeyi ve beklentileri iyi bir şekilde analiz edildiğinde konseptiniz için başarılı adımlar atılabilir. Örneğin, Afrika yemekleri konseptinde bir mekan tasarlamak istiyorsanız bu tür yemekleri tercih eden toplulukların yaşadığı güzergahları tercih edebilirsiniz. Restoranınızı bu lokasyonda açtığınızda kalıcı bir hedef kitleye ulaşmanız mümkün olur. Konsept seçimi yaptıktan sonra rakip restoranların çalışmalarını takip etmeye de özen göstermelisiniz. Müşterilerin sizi öncelikli olarak tercih etmesi için menüdeki ürün çeşitliliğini artırmayı deneyebilirsiniz. Talepler doğrultusunda menü içeriğini güncel tutmak restoran konseptinizi başarılı kılmaya yardımcı olabilir. Bunların yanı sıra mekandaki oturma düzeni, ışıklandırma, dekorasyon, mobilya seçimi ve kullanılan müzik gibi etkenler de başarılı bir konseptin olmazsa olmazları arasındadır.

Restoran Konseptleri için Farklı Temalar

Fransız servis yönteminde yemekler masanın yanındaki ‘Geridon’ ismi verilen istasyonda tabaklanır. Fransız tipi yöntemin genel özelliklerini sıralayacak olursak:

Bilgili ve eğitimli servis elemanına ihtiyaç vardır.

Garson son hazırlıkları ve sosun eklenmesini, süslemeyi, salatanın hazırlığını yemek salonunda müşterinin yanında geridonla yapar.

Servis araçları önceden masaya yerleştirilir. Şık, dekoratif ve üstüne yemek tabağının konulduğu servis tabakları kullanılır.

Servis elemanı sol taraftan servis yapar. Misafirler arzu ettiği kadar yemeği maşa ile tabağına alır.

Amerikan Usulü Restoran Servisi

Amerikan usulü, restaurant servis çeşitleri arasında Amerika’dan dünyaya yayılan bir yöntemdir. Ülkemizde en çok benimsenen servis çeşidi Amerikan usulüdür. Amerikan servis çeşidinin özellikleri arasında şunlar bulunur:

Çok fazla elemana ihtiyaç yoktur. Sipariş verildikten sonra garsonlar konuğa aperatifleri getirir.

Servis elemanı tabakla servis yapar.

Yemekler misafirin solundan sol el ile servis edilir.

Tüm müşterilere garsonlar aynı anda servis yapar ve tüm tabakları aynı anda toplar.

Garson siparişi alırken konuğun kahve ya da çay isteyip istemediğini sorar.

İngiliz Usulü Restoran Servisi

İngiliz servisi klasik İngiliz aile yapısının yemek yeme alışkanlığından doğmuştur. Bu servis yönteminde masadakiler yemekleri birbirine paslar. Ayrıca bu yöntemde garsonun temel görevi yemekleri bütün olarak kayık tabaklarla masaya bırakmak ve ara sıra masa kontrolü yapmaktır. İngiliz servisin genel özellikleri şu şekildedir:

Yemek tabakları masaya daha önceden yerleştirilir. Garson, tabakları misafirin sağından sağ el ile servis eder.

İngiliz serviste yemekler misafirlerin önünde parçalanır ve servis edilir.

Garson yiyecekleri tutacaklara sahip bir tepsinin üstüne yerleştirir.

Personel, servisi saatin tersi yönünde yapar. Garson misafirin sol tarafında durur ve tepsiyi konuğun servisini yapabileceği şekilde tutar.

Rus Usulü Restoran Servisi

Rus Usulü servis resmi yemeklerde ve ziyafetlerde sıklıkla tercih edilir. Bu yöntemin en önemli özelliği bir show servisi olmasıdır. Rus servisin genel özellikleri şu şekildedir:

Sıcak yemekleri garsonlar orkestra eşliğinde getirir. Garsonlar salonda misafirleri selamlayarak farklı gösteriler yapar.

Garsonlar tabakları müşterilerin önüne aynı anda koyar ve servise başlar.

Servis personeli tüm yemekleri, meyveleri, sosları ve tatlıları masaya dekoratif olacak şekilde yerleştirir.

Garson masanın görüntüsünü düzenli olacak şekilde ayarlar.

Restaurant servis şekilleri farklılıklara sahip olsa da bazı ortak noktalara sahiptir. Bu genel servis ilkeleri şu şekilde sıralanabilir:

Konuklar salona gelince servis şefi onları karşılar, masalara yerleştirir, müşterilere menü kartlarını verip siparişleri alır.

Sıklıkla önce içki ve ekmek servis edilir.

Servis tabağıyla servis yaparken garsonun sol ayağı hafif önde, beli hafif eğik ve sağ eli dirsekten itibaren kırılarak bele kavuşur.

Garson masada önce çocuğa, sonra sırasıyla yaşlıya, hanıma ve beye servis yapar.

Türkiye’de restoranlar sıklıkla Amerikan ve Fransız servis yöntemlerini kullanır. Restoran ve kafeler servis tipi seçimini gereksinimlerine, fiziki ve mali imkânlara, müşteri portföyüne ve konseptine uygun olarak yapar.

Adisyo yazılımı restoran ve kafeler için işlemleri tüm cihazlardan yönetebileceğiniz, düşük maliyetli ve kullanımı pratik bir bulut tabanlı sistemdir. Kurulum yapmaya gerek kalmadan sisteme üye olabilir, ürünlerinizi ve mallarınızı tanımlayıp hızlı bir şekilde siparişleri alabilirsiniz. Kafe ve restoranlar için her cihazdan kullanılabilen Adisyo sayesinde işlemlerin takibini kolaylıkla yapabilir, stok takibiyle verimli kullanım elde edebilir ve üstün güvenlikle tanışabilirsiniz.

Paylaş:

İlgili Yazılar

Yeni nesil POS yazılımı

Önce deneyin, sonra kullandığınız kadar ödeyin.